‘Hidrofıstık’ yarışa hazır

yuzde100yerli.com kapak resmi

hidrofistik-yarisa-hazir

TÜBİTAK’ın düzenlediği ‘€œHidromobil 07’€ hidrojen arabaları yarışına Gaziantep Üniversitesi’nden (GAZÜ) katılacak olan ‘€œHidrofıstık’€ yarışmaya hazır.

Gaziantep Üniversitesi Bilimsel Araştırma Kulübü Robot ve Enerji Kolu tarafından proje ve üretim çalışmaları 7 aydır devam eden araba için şimdiye kadar yaklaşık 70 bin YTL harcandı.

GAZÜ Mühendislik Fakültesi Fizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve projenin akademik danışmanı Prof. Dr. Zihni Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, arabanın 24 kişilik bir ekip tarafından uzun soluklu ve gayretli bir çalışmayla yapıldığını söyledi.

Arabanın üretim aşamasının tamamlandığını ve test sürüşlerinde başarılı olduklarını ifade eden Öztürk, ‘€œYarışmada 75 kilometre hız yapmayı hedefliyoruz ve iddialıyız’€ dedi.

Fıstığın Gaziantep’in Türkiye’de ve dünyada tanıtımına katkı sağlayan ve kente gelir getiren en önemli ürünlerin başında geldiğini, bu nedenle araba için ‘€œHidrofıstık’€ isminin benimsendiğini belirterek arabanın görünümünü de olabildiğince fıstığa benzetmeye çalıştıklarını bildirdi.

Hidrojen arabasının tanklarında depolanan hidrojendeki elektrik enerjisinin açığa çıkarılmasıyla hareket kabiliyeti kazandığını ve hidrojenle çalışıyor olması nedeniyle çevre dostu olduğunu vurgulayan Öztürk, hidrojen arabasının tanklarında hidrojen bulunduğu sürece istenilen zaman çalışabildiğini ifade etti.

Özellikle gelişmiş ülkeler başta olmak üzere hidrojen alanında büyük araştırma ve yatırımlar yapıldığını, hidrojenin geleceğin bir numaralı yakıtı olma alanında şimdiden yerini aldığını ifade eden Öztürk, şöyle konuştu:

‘€œDepolanabilirliliği, hidrojenin en önemli özelliğidir. Günümüzde büyük miktarda enerji depolamak için hala uygun bir yöntem bulunamamış olması hidrojenin önemini daha da arttırıyor. TÜBİTAK, alternatif ve temiz enerji kaynakları konusunda toplumsal farkındalığı arttırmak ve ülkemizin teknolojik geleceğini sırtlayacak gençlere bilgilerini ürüne dönüştürme becerisi kazandırmak amacıyla güneş arabalarıyla başlattığı girişimi hidrojen enerjisi alanında genişletti.’€
Öztürk, Gaziantep Üniversitesi ana sponsorluğunda yürütülen projeye destek veren Gaziantep Sanayi Odası, Sanko Holding, Volkan Group, Şölen Çikolata, Akcanlar, Topçuoğlu ve Royal Halı firmalarına teşekkür etti.

http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/6956177.asp?gid=198

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.