Füze ve uçaklara ‘Kale’den jet motoru

yuzde100yerli.com kapak resmi

Kale Jet

1989 yılında Stinger füzelerinin parçalarının üretimi ile savunma sanayiine giren Kale Havacılık, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile devrim niteliğindeki ‘Turbojet Motorların Geliştirmesi Projesi’ne imza attı.

Yüzde 100 yerli imkÜ¢nlar kullanılarak tasarlanıp geliştirilecek olan motorlar, güdümlü füzelerin sevk sistemi olarak kullanılacak. Toplam 48 ayda tamamlanması hedeflenen projeyle üretilecek turbojet motorlar, füzelere ve uçaklara yüksek güvenilirlik ve verim sağlayacak. Ayrıca hızlı egzozt gazlarının oluşturduğu itki ile sevk ettikleri platformu daha yüksek hızlarda uçuş kabiliyeti sunuyor. Projenin imza töreninde konuşan Kale Grubu Teknik Bölüm Başkanı Osman Okyay, “Bugün dünyanın en önemli savunma ve havacılık markaları Boeing, Lockheed Martin, PFW-Airbus, Northrop Grumman ve Pratt and Whitney gibi markalara ayrı ayrı üretimler yapıyoruz. Türk havacılık tarihinde sadece yerli imkÜ¢nlar kullanılarak bir ilke imza atılmak suretiyle bu proje kapsamında tasarlanarak geliştirilmesi planlanan turbojet motoru, güdümlü füzelerin sevk sistemi olarak görev yapacaktır. Ayrıca küçük modifikasyonlarla insansız hava araçlarının ve küçük sınıf hava araçlarının da sevk sistemi olarak kullanılması hedeflenmektedir.” dedi.

http://kolayurl.com/7ho

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.