HABRAS ’ta ilk yurt dışı hizmet sözleşmesi imzalandı

Tübitak, HABRAS için ilk yurt dışı hizmet sözleşmesi imzalandı.

tubitak-habras

Tübitak SAGE müdürü Gürcan Okumuş sosyal medya hesabından HABRAS ‘ta ilk yurt dışı hizmet sözleşmesinin imzanlandığını takipçileri ile paylaştı.

Tübitak SAGE müdürü Gürcan Okumuş sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile daha önceden milyon dolarlar ödenerek alınan hizmetin (HABRAS) artık yurt dışına ihraç edildiği bilgisini takipçileri ile paylaştı.

HABRAS Nedir?

HABRAS’ın yapımına 2017 yılının Haziran ayında başlanmış, altyapıdaki ilk deneme testi 2018 yılı Mayıs ayında yapılmıştır. HABRAS’ın inşasında Yapı Merkezi-Yapı Ray firması TÜBİTAK SAGE’nin çözüm ortağı olarak yer almıştır.

HABRAS’ta 1 ton ağırlığın üzerindeki yükler 1,50 Mach mertebesindeki hıza çıkarılarak, mühimmat sistemleri / alt-sistemleri için dinamik test ortamı sağlanabilmektedir.

HABRAS Hedef Balistiği Dinamik Test Altyapısı ’nın kurulumu ile askeri ve sivil sistemlerin/alt sistemlerin harp başlıklarının ve savaş uçağı koltuk ayırma testlerinin yüksek hızda kontrollü olarak olarak test edilmesi, bilhassa orta ve ağır kalibredeki mühimmatlara yönelik çalışmalar yapan savunma sanayi şirketlerinin test ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmıştır. HABRAS, 2000 metrelik uzunluğu ile Avrupa’nın çift ray yapısına sahip en uzun raylı test hattı olma özelliğine sahiptir.

https://www.habras.gov.tr/

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.