HÜRJET ilk motor çalıştırma testini başarıyla tamamladı

Türk havacılık tarihinde bir ilk yaşandı. HÜRJET, ilk motor çalıştırma testini başarıyla tamamladı.

TUSAŞ tarafından Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı olarak geliştirilmesine başlanan HÜRJET, ilk motor çalıştırma testini başarıyla tamamladı.

Bugün Türk havacılık tarihinde bir ilk yaşandı. TUSAŞ sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşım ile, Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı olarak görev alması beklenen HÜRJET’in ilk motor çalıştırma testinin başarıyla tamamlandığını duyurdu.

HÜRJET

HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı, tek motorlu, tandem ve modern aviyonik suite sahip kokpiti ile üstün performans özelliklerini kullanarak kritik rol oynamak üzere tasarlanmıştır. HÜRJET’in silahlı varyantı, geniş görev yelpazesi ve üstün faydalı yük kapasitesi ile muharebe alanlarında öenmli bir güç unsurudur.

Hürjet Projesi, Jet Tekamül Eğitimi kapsamında kullanılan T-38 uçakları ile Akrotim gösterilerinde kullanılan F-5 uçaklarının yerine Türk Hava Kuvvetleri envanterine dahil edilmek üzere başlatılmıştır.

HÜRJET’in bu özelliklerinin yanısıra;

  • Hizmet süresi 20 yılı aşkın Jet Eğitim Uçaklarının yerine kullanılması
  • Sayısı hızla artan 5. nesil uçaklar (TFX, F-35, vb.) ve güncellenen konfigürasyonlarına hitap edecek jet eğitim uçağı olarak kullanılması da hedeflenmiştir.

TUSAŞ, eğitim uçağı/sistem üretimi ve tasarımında sahip olduğu maliyet etkin bilgi ve tecrübeyi kullanarak  pazarda ortaya çıkan potansiyele yönelik HÜRJET Programını başlatmıştır.

https://www.tusas.com

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.