“HÜRKUŞ” İlk Uçuşunu Başarıyla Gerçekleştirdi

HÜRKUŞ, yer testleri ile taksi testlerini tamamlamasını takiben, 29 Ağustos 2013 tarihinde TUSAŞ'ın, Kazan tesislerinde "İlk Uçuşunu" başarıyla gerçekleştirdi.

TUSAŞ HÜRKUŞ
Fotoğraf: TUSAŞ

Silahlı Kuvvetleri’nin eğitim ve silahlı hafif yakın hava desteği uçağı ihtiyaçları için TUSAŞ – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. mühendisleri tarafından tasarlanarak üretilen Temel Eğitim Uçağı “HÜRKUŞ”, yer testleri ile taksi testlerini tamamlamasını takiben, 29 Ağustos 2013 tarihinde TUSAŞ’ın, Kazan tesislerinde “İlk Uçuşunu” başarıyla gerçekleştirdi.

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na (UHDB) bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen denetlemeler sonucunda verilen uçuş izni ile HÜRKUޞ uçuş test süreci başlatılmış olup, yapılacak yüzlerce uçuşun sonrasında UHDB’nin vereceği *TİP Sertifikası ile tamamlanacaktır. HÜRKUŞ ayrıca, Avrupa ve dünya satışları için Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi (EASA) tarafından da sertifikalandırılacaktır.

http://www.tai.com.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.