Hürkuş uçağının ilk parça üretimi gerçekleştirildi

Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı'nın (Hürkuş) İlk Parça Üretimi işlemi de gerçekleştirildi.

Hürkuş 3D model

Türk havacılık tarihinin sessiz kahramanı Vecihi Hürkuş, ölümünün 40. yıl dönümü olan 16 Temmuz 2009 tarihinde TUSAŞ tesislerinde düzenlenen törenle anıldı.

Tören sırasında, Hürkuş’un adının sonsuza kadar yaşatılması amacıyla aynı adı taşıyan ve Türk mühendisleri tarafından geliştirilmekte olan Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı’nın (Hürkuş) İlk Parça Üretimi işlemi de gerçekleştirildi.

Hürkuş Ormanı’na ağaç dikimiyle başlayan mütevazı tören; Vecihi Hürkuş’un kızı Sn. Gönül Hürkuş Şarman, Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği ile TUSAŞ çalışanlarının katılımıyla gerçekleştirildi. Mühendis arkadaşlarımız tarafından geliştirilmekte olan Hürkuş Uçağı’nın ‘İlk Parça Üretimi’ işleminin de aynı tarihte yapılması anma törenine ayrı bir anlam kattı. Konuşmalarla devam eden törenin ardından Sn. Vecihi Hürkuş’un Ankara Cebeci Asri Mezarlığı’ndaki kabri ile paraşütle atlarken şehit olan Vecihi Hürkuş’un kardeşinin kızı Eribe Hürkuş’un Ankara Cebeci Şehitliği’ndeki kabri ziyaret edildi.

http://www.tai.com.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.