İlk Milli Fırkateyn TCG İstanbul denize indirildi

MİLGEM Projesi’nin 5. gemisi ilk milli fırkateyn, TCG İstanbul denize indirildi.

MİLGEM Projesi’nin 5. gemisi olarak inşasına başlanan milli fırkateyn TCG İstanbul, İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda düzenlenen tören ile denize indirildi.

Istanbul fırkateyni Türk Deniz Kuvvetlerinin daha uzun menzilli silahlara, hava savunma sistemine ve daha fazla çeşit silah sistemine ihtiyaç duymasıyla birlikte MİLGEM Korvetlerinin devamı olarak inşa edilmeye başlanmıştır. Ayrıca İstanbul fırkateyninde kullanılan yeni güç sistemleri de son teknoloji sistemlerle yenilenmiştir bu sayede İstanbul Fırkateyni Türk kara sularından Yemen’e yakıt ve iaşe ikmaline ihtiyaç duyulmadan ulaşabilecek kabiliyete ulaşmıştır.

Istanbul Fırkateyni, %75 oranına ulaşan yerlilik ile üretilmekte olup 113 mt. uzunluğa, 14,4 mt. genişliğe ve 3000 bin ton deplasmana sahiptir.

İ Sınıfı Fırkateyn Nedir?

İ Sınıfı Fırkateyn, Hava Savunma Harbi başta olmak üzere tüm temel harp nevilerine ilişkin sensör ve silahlara sahip olup, hedeflerin tespiti, konumunun belirlenmesi, sınıflandırılması, teşhisi ve imhasını gerçekleştirebilecek ve Deniz Topçu Ateşi Desteği sağlayabilecek konfigürasyona sahiptir.

İ Sınıfı Fırkateyn, her tür potansiyel tehdidi önlemenin yanı sıra deniz gözetleme ve devriyesi, Münhasır Ekonomik Bölge denetlemesi ve gözetimi gibi askeri deniz harekâtını da icra edebilmektedir.

https://www.ssb.gov.tr/

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.