İTÜ’den 1 liraya 100 km giden binek otomobil, ARUNA

Türkiye Ağustos 2015’te, ülkenin ilk 4 kişilik güneş enerjili arabası ARUNA ile tanışacak.

yuzde100yerli.com kapak resmi

Türkiye Ağustos 2015’te, ülkenin ilk 4 kişilik güneş enerjili arabası ARUNA ile tanışacak. Kilometrede 1 kuruşluk enerji yakan ARUNA, 70 km/saat hızla giderken, ev tipi su ısıtıcısı kadar enerji harcıyor.

ARUNA ile yerli otomobil çalışmalarının ciddileşmesine katkıda bulunacağına inanan İTÜ Güneş Arabası Takımı (İTÜ GAE) yeni araç için oldukça iddialı.

Ağustos ayında İstanbul’dan başlayarak Türkiye turuna çıkacak ARUNA, 16 il gezdikten sonra tekrar İstanbul’a dönecek. Ekimde ise kıtalar aşıp Avusturalya’ya gidecek ve ülkemizi 1987’den bu yana düzenlenen World Solar Challenge yarışlarında temsil edecek. İTÜ’lülere ve ülkemize yeni bir gurur yaşatmayı hedefleyen öğrencilerimiz, “Avusturalya’daki 3 bin km’lik WSC yarış parkurunu bitirebilen ilk Türk ekibi olarak Türkiye’nin yenilenebilir enerji ve elektrikli araç teknolojileri konusunda geldiği noktayı göstermek istiyoruz” diyor.

Tasarımı 2015 Ocak ayında biten ARUNA, kalıp üretimi için Hexagon Studio’ya teslim edildi. Elektronik devre ve mekanik bileşenlerinin üretiminden sonra Haziran ayında montajının tamamlanması beklenen otomobilin 2015 Temmuz ayında yürür halde olması bekleniyor.

http://www.itu.edu.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.