• RSS okuyucu ile takip et
  • E-posta listesine kayıt ol
  • Android Uygulaması
  • Youtube
  • Google+
  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
Şubat 18, 2018 PAZAR
 

İTÜ’den 1 liraya 100 km giden binek otomobil, ARUNA

30 Nis
2015
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

itu-aruna

Türkiye Ağustos 2015’te, ülkenin ilk 4 kişilik güneş enerjili arabası “ARUNA” ile tanışacak. Kilometrede 1 kuruşluk enerji yakan ARUNA, 70 km/saat hızla giderken, ev tipi su ısıtıcısı kadar enerji harcıyor. ARUNA ile yerli otomobil çalışmalarının ciddileşmesine katkıda bulunacağına inanan İTÜ Güneş Arabası Takımı (İTÜ GAE) yeni araç için oldukça iddialı.

Ağustos ayında İstanbul’dan başlayarak Türkiye turuna çıkacak ARUNA, 16 il gezdikten sonra tekrar İstanbul’a dönecek. Ekimde ise kıtalar aşıp Avusturalya’ya gidecek ve ülkemizi 1987’den bu yana düzenlenen World Solar Challenge yarışlarında temsil edecek. İTÜ’lülere ve ülkemize yeni bir gurur yaşatmayı hedefleyen öğrencilerimiz, “Avusturalya’daki 3 bin km’lik WSC yarış parkurunu bitirebilen ilk Türk ekibi olarak Türkiye’nin yenilenebilir enerji ve elektrikli araç teknolojileri konusunda geldiği noktayı göstermek istiyoruz” diyor.

Tasarımı 2015 Ocak ayında biten ARUNA, kalıp üretimi için Hexagon Studio’ya teslim edildi. Elektronik devre ve mekanik bileşenlerinin üretiminden sonra Haziran ayında montajının tamamlanması beklenen otomobilin 2015 Temmuz ayında yürür halde olması bekleniyor.

http://www.itu.edu.tr

İTÜ’den 1 liraya 100 km giden binek otomobil, ARUNA için yorumlar

Yorumunu Yaz

 

Not:

Sayın ziyaretçimiz, "yuzde100yerli.com" sitesinde yazılan yorumlar, site yöneticilerinin onayından geçtikten sonra yayınlanmaktadırlar. Lütfen yorumunuzu yazarken, yorumunuzu tekrar gözden geçiriniz. Tehdit, hakaret ve sövme içeren, suiistimal veya taciz edici, haksız fiil veya iftira niteliğinde, kaba, müstehcen, reklam içeren yorumlar "yuzde100yerli.com" sitesi yöneticileri tarafından silinecektir. Daha ayrıntılı bilgi için, Site kullanım sözleşmesi'ni okuyabilirsiniz.

X
X