Yerli dizel motor için ikinci adım atıldı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, dünyanın en iddialı otomotiv test merkezlerinden birinin Bursa'da kurulacağını belirtti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, dünyanın en iddialı otomotiv test merkezlerinden birinin Bursa’da kurulacağını belirterek, “Otomotiv test merkezinde, pek çok testi yerli imkanlarla yapacağız ve bu sayede bugüne kadar yurt dışına ödediğimiz milyonlarca dolarlık bütçeyi, yurt içinde bırakmış olacağız” dedi.

Işık, bakanlıkta düzenlenen, yerli dizel motor üretimi toplantısında, Türk mühendislerin 1950’li yıllarda Devrim otomobili için motor ürettiğini hatırlattı. Türkiye’nin motor tecrübesinin eskiye dayandığını belirten Işık, ihtiyaçları yerli karşılamak ve dünyayla rekabet edecek teknoloji düzeyine ulaşmak için 55 yıl sonra tekrar bu konunun konuşulduğunu söyledi.

Hükümet olarak sadece motor mükemmeliyet merkezine değil yerli otomobil üretilmesiyle ilgili yoğun çalışmaların da sürdüğünü dile getiren Işık, savunma sanayisinde de dışa bağımlılığı azaltacak pek çok projeyi hayata geçirdiklerini ifade etti.

Işık, yerli ve yenilikçi üretim noktasında katma değeri yüksek, Türkiye’nin refah toplumu olma hedefine uygun şekilde teknolojilerin geliştirilmesiyle ilgili çalışmaları sürdüreceklerini belirterek, “Dünyanın en iddialı otomotiv test merkezlerinden birini Bursa’da kuruyoruz. Şu anda acele kamulaştırma işlemleri devam ediyor, bu süreç kısa zamanda sonuçlanacak ve önümüzdeki birkaç ay içinde otomotiv test merkezinin inşaatına başlamış olacağız. Otomotiv test merkezinde, pek çok testi yerli imkanlarla yapacağız ve bu sayede bugüne kadar yurt dışına ödediğimiz milyonlarca dolarlık bütçeyi, yurt içinde bırakmış olacağız” diye konuştu.

www.sanayi.gov.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.