• RSS okuyucu ile takip et
  • E-posta listesine kayıt ol
  • Android Uygulaması
  • Youtube
  • Google+
  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
Şubat 25, 2018 PAZAR
 

Kanser tedavisinde kullanılan biyoteknolojik moleküller yerli olarak üretilecek

26 Oca
2015
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (5 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

tubitak-biosim-2

Kanser tedavisinde kullanılmak üzere milli biyobenzer ilaç molekülünü üretmeye yönelik proje başladı. Türkiye’nin yarım yüzyıllık geçmişi bulunan iki köklü kurumu, NOBEL İLAÇ ve TÜBİTAK MAM biyoteknolojik molekülleri tamamen yerli kaynaklarla geliştirme ve üretme için işbirliği yaparak biyoteknolojik ilaç üretim ekosisteminin kurulmasına öncülük ediyorlar.

Bu proje ile kurulacak olan kamu AR-GE ve yerli ilaç sanayi ortaklığı kapsamında; tamamen yerli kaynaklar kullanılarak metastatik kolorektal ve baş boyun kanserli hastaların tedavisinde kullanılmak üzere biyoteknolojik bir antikanser ilacın biyobenzeri üretilecektir. Bu amaçla biyobenzer ilacın üretimini yapabilen rekombinant hücre bankası oluşturularak kurulacak olan pilot tesiste ilacın üretimi, saflaştırması ve analizleri yapılarak faz çalışmalarına başlanacaktır. Proje sonuçlarından sağlanacak bilgi ve kazanımların sürekliliğinin sağlanması kapsamındaki görevleri “Sorumlu Proje Yürütücüsü Kuruluş (SPYK)” olarak TÜBİTAK MAM GMBE üstlenecektir.

http://tubitak.gov.tr/

Kanser tedavisinde kullanılan biyoteknolojik moleküller yerli olarak üretilecek için yorumlar

Yorumunu Yaz

 

Not:

Sayın ziyaretçimiz, "yuzde100yerli.com" sitesinde yazılan yorumlar, site yöneticilerinin onayından geçtikten sonra yayınlanmaktadırlar. Lütfen yorumunuzu yazarken, yorumunuzu tekrar gözden geçiriniz. Tehdit, hakaret ve sövme içeren, suiistimal veya taciz edici, haksız fiil veya iftira niteliğinde, kaba, müstehcen, reklam içeren yorumlar "yuzde100yerli.com" sitesi yöneticileri tarafından silinecektir. Daha ayrıntılı bilgi için, Site kullanım sözleşmesi'ni okuyabilirsiniz.

X
X