Kanser tedavisinde kullanılan biyoteknolojik moleküller yerli olarak üretilecek

Kanser tedavisinde kullanılmak üzere milli biyobenzer ilaç molekülünü üretmeye yönelik proje başladı.

yuzde100yerli.com kapak resmi

NOBEL İLAÇ ve TÜBİTAK MAM, kanser tedavisinde kullanılmak üzere milli biyobenzer ilaç molekülünü üretmeye yönelik proje başlattı.

Türkiye’nin yarım yüz yıllık geçmişi bulunan iki köklü kurumu, NOBEL İLAÇ ve TÜBİTAK MAM biyoteknolojik molekülleri tamamen yerli kaynaklarla geliştirme ve üretme için işbirliği yaparak biyoteknolojik ilaç üretim ekosisteminin kurulmasına öncülük ediyorlar.

Bu proje ile kurulacak olan kamu AR-GE ve yerli ilaç sanayi ortaklığı kapsamında; tamamen yerli kaynaklar kullanılarak metastatik kolorektal ve baş boyun kanserli hastaların tedavisinde kullanılmak üzere biyoteknolojik bir antikanser ilacın biyobenzeri üretilecektir.

Bu amaçla biyobenzer ilacın üretimini yapabilen rekombinant hücre bankası oluşturularak kurulacak olan pilot tesiste ilacın üretimi, saflaştırması ve analizleri yapılarak faz çalışmalarına başlanacaktır. Proje sonuçlarından sağlanacak bilgi ve kazanımların sürekliliğinin sağlanması kapsamındaki görevleri “Sorumlu Proje Yürütücüsü Kuruluş (SPYK)” olarak TÜBİTAK MAM GMBE üstlenecektir.

http://tubitak.gov.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.