KOBİ’ler uçak yapıyor

yuzde100yerli.com kapak resmi

Uçak

Türkiye büyük ölçekli firmaların üreteceği yerli otomobili beklerken, başını Anadolu sermayesinin çektiği Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) uçak üretimine çoktan başladı. Ulaştırma Bakanlığı ve Türk Hava Yolları Teknik A.Ş’nin geçen yıl sessiz sedasız başlattığı çalışmalar sonucunda 50’ye yakın firma yerli uçağın parçalarını üretiyor.

Bugüne kadar kamuoyuyla pek paylaşılmayan çalışmalara göre THY Teknik, yerli uçak üretimi için 2010’da motor, kabin, iç panel ve dış panel olmak üzere 4 ayrı alan belirleyerek üretim konusunda adım attı. En stratejik hamle ise 2011 Nisan ayında geldi. THY’ye ait bir Boeing uçağı tamamen sökülerek dev bir hangarda sergilendi. Üç milyon parçadan oluşan uçağın bütün parçaları özellikleri ve fiyatlarıyla birlikte tek tek görücüye çıkarıldı. 300’e yakın firmanın katıldığı organizasyonda şirketler, üretebilecekleri parçaları THY Teknik’e bildirdi. 50’ye yakın firma yerli da uçağın parçalarını üretmek için kolları sıvadı. Organizasyona Amerikalı Boeing, Kanadalı Bombardier, Brezilyalı Embraer ve Hollandalı Fokker da katıldı.

http://kolayurl.com/8dd

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.