• RSS okuyucu ile takip et
  • E-posta listesine kayıt ol
  • Android Uygulaması
  • Youtube
  • Google+
  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
Şubat 24, 2018 CUMARTESİ
 

Milli Haberleşme Uydusu Türksat 6A’nın ön tasarımı tamamlandı

15 Oca
2016
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (9 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

turksat-6a

15 Aralık 2014 tarihinde imzalanan sözleşme ile başlayan Türksat 6A Milli Haberleşme Uydusu Projesinde önemli bir adım daha atıldı. Ön tasarım çalışmaları tamamlanan milli uydunun ön tasarım sonuç raporu, 31 Aralık 2015 tarihinde TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsünde gerçekleştirilen toplantıda sunuldu.

Türksat A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül, toplantının açılışında yaptığı konuşmada Türkiye’nin söz konusu projeyle birlikte uzay teknolojileri alanında önemli bir aşama kaydedeceğini bildirdi. Prof. Dr. Ensar Gül, projenin 2019 yılı başında tamamlanması talebinin, projenin yönetici kurumu TÜBİTAK Uzay ile yürütücü kurumlar TUSAŞ, ASELSAN ve CTECH temsilcilerine iletildiğini ifade etti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Türksat, müşteri olarak hem proje finansmanına katkı sağlıyor, hem de projenin takibini yapıyor.

Üretildiğinde 4,2 ton ağırlığında olacak olan Türksat 6A uydusu üzerinde haberleşme ve TV yayıncılığı için 20 adet Ku-Bant aktarıcı yer alacak. Türksat 6A, Türkiye ve Avrupa kapsama alanlarının yanı sıra, Hindistan, Bangladeş, Malezya, Singapur ile Tayland’ı kuşatan Uzak Doğu kapsama alanına sahip ilk uydumuz olacak.

Uçuş yazılımı ve tasarımı tamamen Türk mühendislerince gerçekleştirilen Türksat 6A haberleşme uydusu546 Milyon TL’lik bütçe ile Türkiye’nin en büyük AR-GE projesi unvanına sahip. Uydunun 2019 yılında uzayda yerini alması hedefleniyor.

https://www.turksat.com.tr

Milli Haberleşme Uydusu Türksat 6A’nın ön tasarımı tamamlandı için yorumlar

Yorumunu Yaz

 

Not:

Sayın ziyaretçimiz, "yuzde100yerli.com" sitesinde yazılan yorumlar, site yöneticilerinin onayından geçtikten sonra yayınlanmaktadırlar. Lütfen yorumunuzu yazarken, yorumunuzu tekrar gözden geçiriniz. Tehdit, hakaret ve sövme içeren, suiistimal veya taciz edici, haksız fiil veya iftira niteliğinde, kaba, müstehcen, reklam içeren yorumlar "yuzde100yerli.com" sitesi yöneticileri tarafından silinecektir. Daha ayrıntılı bilgi için, Site kullanım sözleşmesi'ni okuyabilirsiniz.

X
X