Milli Torpido AKYA Milli Yazılım MÜREN ile ateşlendi

MSB, Milli Ağır Sınıf Torpido AKYA'nın TCG PREVEZE denizaltısından ilk kez MÜREN SYS kullanılarak ateşlendiğini bildirdi.

ROKETSAN Milli Ağır Torpido AKYA

Milli Savunma Bakanlığı Milli Ağır Sınıf Torpido AKYA’nın TCG PREVEZE denizaltısından ilk kez Milli Savaş Yönetim Sistemi MÜREN kullanılarak ateşlendiğini bildirdi.

Milli Savunma Bakanlığı resmi sosyal medya hesaplarından ROKETSAN tarafından geliştirilen AKYA eğitim torpidosunun atışının TÜBİTAK tarafından geliştirilen Savaş Yönetim Sistemi MÜREN ile başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği paylaşıldı. Gerçekleşen başarılı test ile Türkiye, denizaltılarında yer alan önemli iki kritik bileşeni daha millileştirmiş olacak.

Denizaltı Savaş Yönetim Sistemi MÜREN nedir?

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, Bilişim ve Bilgi Güvenliği ileri Teknolojiler Araştırma Merkezi arasında 2015 yılında imzalanan işbirliği protokolü doğrultusunda MÜREN SYS Programı oluşturulmuş ve programın ikinci projesi olarak MÜREN SYS PREVEZE Sınıfı Uygulaması Proje sözleşmesi 01 Ağustos 2017 tarihinde imzalanmıştır.

Proje kapsamında, PREVEZE sınıfı denizaltılarımızda yer alan Savaş Yönetim Sisteminin gemi içi birimleri Dz.K.K.Iığı bağlısı Araştırma Merkezi Komutanlığı ile birlikte modernize edilip, 20 farklı sensör ve seyir sistemi ile entegrasyon sağlanacak; sonar sinyal işleme, hedef hareketleri analizi, gemi navigasyonu, farklı torpidoların yörünge planlaması başta olmak üzere tüm çözümlemeler yerli ve milli algoritmalarla gerçeklenecektir.

Projenin çıktıları, ileride projelendirilmesi hedeflenen Milli Denizaltı geliştirme faaliyetlerine doğrudan girdi oluşturacaktır. Geliştirilecek olan birimlerinin GÜR sınıfı Yarı Ömür Modernizasyonunda ve Milli Denizaltı’da da adapte edilerek kullanılabilecek şekilde tasarlanması hedeflenecektir. Envanterdeki 4 adet PREVEZE Sınıfı gemi için MÜREN-PREVEZE sisteminin 72 ay sonunda tamamlanması planlanmıştır.

Yeni Nesi Ağır Sınıf Torpido AKYA Nedir?

AKYA tümüyle milli imkanlarla geliştirilmiş, denizaltılardan çeşitli sınıf denizaltı ve su üstü hedeflerine angajman yeteneğine sahip yeni nesil ağır sınıf torpidodur. 

AKYA yüksek hız, uzun menzil, aktif/pasif sonar başlığı, dahili ve fiberoptik kablo üzerinden harici güdüm özelliğine sahiptir. Ayrıca su üstü hedeflerine karşı dümen suyu güdümü de kullanılmaktadır.

https://tubitak.gov.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.