Motor engeline rağmen ATAK T129 ihracat başarısı yakalamaya devam ediyor

Sınıfının en iyisi olarak öne çıkan ATAK T129 helikopteri ihracat başarısı yakalamaya devam ediyor

TUSA ATAK T129

TUSAŞ genel müdürü Temel Kotil, Farnborough Havacılık Fuarı’nda CNN Türk kanalına verdiği röportajda ATAK T129 helikopterinin Nijerya’ya ihraç edileceği bilgisini paylaştı.

Sınıfının en iyisi olarak öne çıkan ATAK T129 helikopteri ABD tarafından gerçekleştirilen motor engellemelerine rağmen ihracat başarısı yakalamaya devam ediyor. CNN Türk kanalına konuşan TUSAŞ CEO’su Temel Kotil ATAK helikopterinin (6 adet) Nijerya ihraç edileceği bilgisini paylaştı. Agusta Westland A129 üzerine inşa edilen ATAK T129 helikopterinin tüm aviyonik, elektronik ve silah kontrol sistemleri Türk mühendisleri tarafından geliştiriliyor.

Türk askerinin saldırı helikopteri olarak zorlu arazi ve hava şarlarında özellikle de terörle mücadelede gösterdiği üstün başarı nedeniyle dikkatleri üzerine çeken ATAK T129’a yurt dışından yoğun olarak talep gelmekte. Mevcut ATAK T129 helikopterlerinde güç grubu olarak 2 adet 1360 beygir gücünde LHTEC CTS800-4A Turboşaft motor kullanılmakta. ATAK T129 helikopterinin başarısında önemli rol oynayan güç grubu aynı zamanda ihracat başarısının önünde bir engel olarak duruyor.

TEİ Turboşaft Motor Geliştirme Projesi

Turboşaft Motor Geliştirme Projesi (TMGP) ile bu projelerin en önemli bileşenlerinden motor sistemlerinin de yerlileştirilmesi ve bu projelerin yerlilik oranları artırılırken dışa bağımlılıklarının azaltılması hedeflenmektedir. Bu kapsamda Turboşaft Motor Geliştirme Projesi 8 Mart 2017 tarihinde resmi olarak başlatılmıştır.

TEİ tarafından geliştirilen ilk etapta Gökbey helikopteri ile hizmete girmesi beklenen ve günümüzde halen testleri devam etmekte olan TEİ TS1400 Turboşaft motoru ile ATAK T129 helikopterinin ihracatta önünün açılması bekleniyor.

TS1400 motorunun askeri standartlara uygun versiyonunun ne zaman tamamlanacağı ile ilgili kesin bir bilgi olmasa da umarız en kısa sürede başarılı şekilde ATAK T129 helikopterine entegre edildiğini ve ihracatta önünün açıldığını görürüz.

https://www.tusas.com

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.