Roketsan, LUMTAS’ın gelişmiş sürümü LUMTAS-GM füzesini başarıyla test etti

Roketsan, yeni nesil uzun menzilli tanksavar füzesi LUMTAS-GM’i ilk kez test etti.

Roketsan, İstanbul’da düzenlenen 16. Uluslararası Savunma Sanayisi Fuarı’nda (IDEF) te sergilediği yeni nesil uzun menzilli tanksavar füzesi LUMTAS-GM’i ilk kez test etti.

LUMTAS-GM, özellikle saldırı helikopterleri için geliştirilen UMTAS ve L-UMTAS füzelerinin geliştirilmiş bir versiyonu. Kara, hava ve deniz platformlarına entegre edilebilen füze, çift arayıcı (IIR ve SAL) ve çift yönlü RF veri bağlantısı özelliklerine sahip.

Füzenin IDEF 2023’te sergilenen versiyonu LUMTAS-GM Blok-1, 1.72 metre uzunluğunda, 160 mm çapında ve 41.3 kg ağırlığında. Füze, üç farklı harp başlığı seçeneğiyle (tandem tanksavar, yüksek patlayıcılı parça tesirli veya termobarik) 1 km ile 16 km arasında kara ve deniz hedeflerine, 1 km ile 20 km arasında ise hava hedeflerine karşı kullanılabiliyor.

Roketsan, LUMTAS-GM’in ikinci aşaması olan LUMTAS-GM Blok-2’nin de geliştirme çalışmalarına devam ediyor. Bu versiyon, hibrit arayıcı (IIR, SAL ve MMW) özelliğiyle daha geniş bir hedef yelpazesine sahip olacak.

https://www.roketsan.com.tr

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.