Türkiye’nin Gök Vatanını Koruyacak SİPER Sistemi 2024’te Hizmete Giriyor

Türkiye’nin ilk milli uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi SİPER, envantere girmeye hazırlanıyor.

Roketsan Aselsan Tübitak SAGE - Siper Hava Savunma Sistemi

Türkiye’nin ilk milli uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi SİPER, envantere girmeye hazırlanıyor. SİPER, 2024 yılında Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın kullanımına sunulacak.

SİPER, ülkemizin katmanlı hava savunma ihtiyacının son halkası olarak büyük önem taşıyan ve stratejik tesislerin düşman taarruzlarına karşı korunması konusnda büyük önem taşıyan bir hava savunma sistemidir. SİPER, uzun menzilde, yüksek irtifada ve dağıtık mimaride hava savunmasına imkan verecek. SİPER Hava Savunma Sisteminin ilk atışlı testi 2021 yılının Kasım ayında gerçekleştirilmişti.

SİPER Projesi, ASELSAN, Roketsan ve TÜBİTAK SAGE iş ortaklığı ile yürütülüyor. SİPER, birden fazla füze seçeneğine sahip olacak şekilde geliştirilmektedir. SİPER Blok I Füzesi, HİSAR-RF Füzesi üzerinden Roketsan tarafından geliştirilmektedir ve ilk atışlı testleri başarıyla icra edilmiştir. SİPER Blok II Füzesi ise TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilmektedir ve 100+ kilometre menzile ve üstün manevra yeteneklerine sahip olacağı belirtilmektedir. SİPER Sistemi, savaş uçağı ve seyir füzesi gibi hava soluyan hedeflere ve havadan karaya mühimmatlara karşı angajman sağlayabileceği gibi, ilerleyen aşamalarda balistik füzelere karşı angajman yeteneğine de kavuşacağı üzerinde durulmaktadır.

SİPER Sistemi, Türkiye’nin hava savunma kabiliyetini artıracak ve gök vatanın koruyucusu olacak bir sistem olarak nitelendirilmektedir.

https://www.aselsan.com

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.