• RSS okuyucu ile takip et
  • E-posta listesine kayıt ol
  • Android Uygulaması
  • Youtube
  • Google+
  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
Ocak 18, 2018 PERŞEMBE
 

TÜBİTAK Desteğiyle İlk Kez Yerli Lazer Silahı Geliştirilecek

25 Haz
2013
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (30 oy, ortalama: 5 üzerinden 4,93)
Loading...

Yerli Lazer Silahı

Geliştirdiği yüksek teknolojili ürünlerle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin vurucu gücünü artıran TÜBİTAK, savunma sanayiinde devrim yapacak yeni bir projeye öncü oluyor. TÜBİTAK, dünyada sadece ABD’de bulunan lazer silahın yerli olarak geliştirilmesi için yüksek bütçeli projelere destek verecek.

ABD’nin insansız hava araçlarını düşürmede ve gemileri etkisiz hale getirmede kullanacağı Lazer Silah Sistemi (LaWS) büyük yankı uyandırmıştı. Amerikan Donanması’nın tanıttığı lazer silahı geliştirebilmek için Rusya, Çin, İsrail ve Almanya’da da benzer çalışmalar yapılıyor. Geleceğin silahlarından biri olarak gösterilen sistem için Türkiye de kolları sıvadı. TÜBİTAK Savunma ve Güvenlik Teknolojileri Araştırma Destek Grubu (SAVTAG) öncülüğünde başlatılan çalışmalarda lazer silah geliştirecek yüksek bütçeli projeler desteklenecek. Kurum, 1007 Programı kapsamında Yüksek Güçlü Lazer Silah Sistemi (YGLSS) geliştirilmesi için çağrıya çıktı.

Proje Sonunda 2 Adet Lazer Silah Geliştirilecek

Müşteri kurumun Milli Savunma Bakanlığı Ar-Ge ve Teknoloji Dairesi olduğu çağrı kapsamında üniversiteler, özel kuruluşlar ve kamu Ar-Ge kuruluşları ‘€˜Proje Yürütücüsü’ olarak yer alabilecek. ‘€˜Proje Yöneticisi Kuruluş’ ise proje sonunda kullanılabilecek 2 adet yüksek güçlü lazer silah sisteminin istenen teknik özelliklerde üretilmesinden sorumlu olacak. Lazer sistemi ile kara, deniz ve havada tehdit unsuru oluşturan hedefler algılanacak, takip edilecek ve lazerle etkisiz hale getirilecek.

Proje kapsamında geliştirilecek sistem insansız hava araçları, seyir füzeleri ve havan mühimmatlarına karşı kullanılabilecek. Söz konusu lazer silahının bütün bileşenlerinin milli olarak geliştirilmesi amaçlanıyor.

http://www.tubitak.gov.tr/

TÜBİTAK Desteğiyle İlk Kez Yerli Lazer Silahı Geliştirilecek için yorumlar

Avatar

Onur

Haziran 25, 2013, 19:06

Umarım gene canım mühedislerimiz talihsiz kazalara kurban gitmezler de bu ülke de biraz gelişir.

(Beğenildi) Yorumu Oylayın: +1 7 -1 0

Avatar

briket makinesi

Haziran 28, 2013, 09:06

anlaşılan silah konusunda ilerleme kaydedebilicez

Yorumu oylayın: +1 3 -1 0

Avatar

konya web tasarım

Temmuz 11, 2013, 10:07

Çok geç kalınmış bir teknoloji.

Yorumu oylayın: +1 2 -1 4

Avatar

AHMETİHSAN

Nisan 8, 2014, 08:04

Sizden rica ediyorum Mimar Sinan yapıtına başlamadan önce Peygamber Efendimiz ile manevi bağ kurardı ve kırmadık çıta bırakmadı adam.Sizde onun torunlarısınız.Kan aynı Peygamber aynı.Gösterin kendinizi.Zorun müptelası bu aziz Türk Milleti sizin hemen yanı başınızda.CANLARIM.

Yorumu oylayın: +1 1 -1 0

Yorumunu Yaz

 

Not:

Sayın ziyaretçimiz, "yuzde100yerli.com" sitesinde yazılan yorumlar, site yöneticilerinin onayından geçtikten sonra yayınlanmaktadırlar. Lütfen yorumunuzu yazarken, yorumunuzu tekrar gözden geçiriniz. Tehdit, hakaret ve sövme içeren, suiistimal veya taciz edici, haksız fiil veya iftira niteliğinde, kaba, müstehcen, reklam içeren yorumlar "yuzde100yerli.com" sitesi yöneticileri tarafından silinecektir. Daha ayrıntılı bilgi için, Site kullanım sözleşmesi'ni okuyabilirsiniz.

X
X