HÜRKUŞ Uçuşa Hazırlanıyor

HÜRKUŞ Geliştirme Programı, Mart 2006'da Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile TUSAŞ arasında imzalanan anlaşma ile başlatılmıştır.

TUSAŞ HÜRKUŞ
Fotoğraf: TUSAŞ

Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı (HÜRKUŞ) Geliştirme Programı, Mart 2006’da Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile TUSAŞ arasında imzalanan anlaşma ile başlatılmıştır.

Proje kapsamında iki adedi uçar, iki adedi ise yapısal testlerde kullanmak üzere dört adet uçak üretilecektir.

1’inci prototip uçakta devam etmekte olan yer testlerinin ve yer titreşim testlerinin Nisan-Mayıs 2013’te içerisinde tamamlanması planlanmaktadır. Statik test uçağında devam etmekte olan testlerden ilk uçuş öncesi tamamlanması gereken kısımların ise yine Nisan-Mayıs 2013’te bitirilmesi öngörülmektedir. Böylece, Nisan-Mayıs 2013 ayı sonu itibari ile uçuş öncesi tüm faaliyetler tamamlanmış olacaktır.

Uçuş için gerekli olan izin ve onaylar Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi (EASA) ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden (SHGM) alınacaktır. Nisan-Mayıs 2013 içerisinde tamamlanacak son testlerin sonuçları EASA ve SHGM ile paylaşılarak, ilk uçuş için gerekli onay ve izinlerin alınmasını takiben uçuş testlerine başlanacaktır.

http://www.tai.com.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.