Türk Savunma Sanayisi’nden Yeni Başarı: ANKA 3 ve Hürjet Kol Uçuşuyla Tarih Yazdı

TUSAŞ, bugün gerçekleşen test uçuşlarında ANKA 3 insansız hava aracı ve Hürjet jet eğitim ve hafif taarruz uçağının havada kol uçuşu gerçekleştirdiğini duyurdu.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayisi (TUSAŞ), bugün gerçekleşen test uçuşlarında ANKA 3 insansız hava aracı ve Hürjet jet eğitim ve hafif taarruz uçağının havada kol uçuşu gerçekleştirdiğini duyurdu. Bu tarihi an, TUSAŞ’ın sosyal medya hesaplarından paylaşılan bir video ile gözler önüne serildi.

Bu başarılı uçuş, Türk Hava Kuvvetleri’nin gelecekteki kabiliyetlerinin bir göstergesi. ANKA 3 ve Hürjet’in 50 dakika süren bu uçuşu, 7 bin feet irtifada ve 165 knot hızla gerçekleştirildi. Bu, Türk savunma sanayisinin insansız hava aracı kabiliyetlerini yeni bir aşamaya taşıyor ve ilerleyen dönemlerde insanlı uçaklardan insansız savaş uçaklarının kontrol edilmesi hedefine bir adım daha yaklaştırıyor.

ANKA 3’ün 8’inci, Hürjet’in ise 66’ncı sortisini tamamladığı bu uçuş, Türk Hava Kuvvetlerinin sofistike harekatlar yapabilme yeteneğine kavuştuğunun bir kanıtı olarak görülebilir. Ayrıca, bu gelişme KAAN ve ANKA 4’ün de benzer kol uçuşları gerçekleştireceği günlerin yakın olduğunu müjdeliyor.

Türk savunma sanayisinin bu önemli adımı, ülkenin havacılık ve uzay alanındaki bağımsızlığını ve teknolojik ilerlemesini pekiştiriyor. Aynı zamanda, Türkiye’nin savunma projelerine olan uluslararası ilgiyi artırıyor ve ülkenin bu alandaki yeteneklerini dünya çapında sergilemesine olanak tanıyor.

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.