Türkiye’nin İlk Kuyruksuz İnsansız Savaş Uçağı Anka III Gökyüzüyle Buluştu

Türkiye'nin ilk kuyruksuz insansız savaş uçağı olan Anka 3, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ve Türkiye’nin ilk kuyruksuz insansız savaş uçağı olan Anka III, bugün ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

İlk uçuğunu gerçekleştiren Anka III, sahip olduğu gelişmiş teknolojilerle, tasarımıyla ve özellikleriyle ülkemizin savunmasına çok güçlü bir katkı sağlayacak.

Anka III, TUSAŞ’ın insansız hava araçları ailesinin üçüncü üyesidir. Anka III, jet motoru sayesinde daha hızlı, yüksek faydalı yük taşıma kapasitesine sahip kuyruksuz yapısı ile radarda daha az görünür bir insansız savaş uçağı. Yeni nesil bir platform olan Anka III, keşif, gözetleme, istihbarat, taarruz, av tarama, elektronik harp, haberleşme rölesi gibi birçok görevi yerine getirebilecektir. Anka III, 10 saat havada kalabilme, 40 bin feet irtifaya çıkabilme, 6,5 ton maksimum kalkış ağırlığına ve 1200 kg faydalı yük kapasitesine sahiptir. Anka III, 2024 yılında göreve hazır olması planlanmaktadır.

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.