Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası Kutlamaları

Türkiye'de her yıl 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanan Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası nedir?

Türk Malı, Yerli Malı, Yüzde 100 Yerli

Türkiye’de her yıl 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanan Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası, her yıl düzenlenen çeşitli etkinliklerle renkleniyor.

Bu hafta, yerli tüketimin bilinçli olarak artması, tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve ülkenin zenginliklerinin korunmasının önemini hatırlatmak amacıyla düzenleniyor.

Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası, Atatürk’ün önderliğinde 1923 yılında toplanan İzmir İktisat Kongresi’nde kararlaştırıldı. Bu kongrede, yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması hedeflendi. Bu hafta, 1946 yılından itibaren Yerli Malı Haftası olarak kutlanmaya başlandı ve 1983 yılında adı Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak değiştirildi.

Bu hafta kapsamında, tüm okullarda tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi veriliyor, şiirler okunuyor, konuşmalar yapılıyor, skeçler ve oyunlar oynanıyor. Ayrıca, yerli üretim markalaşmış ürünler, özlü sözler, teşekkür belgeleri, yaka kartları, boyama sayfaları, meyve sepetleri gibi çeşitli etkinlikler ve materyaller kullanılıyor.

Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası, hem öğrencilerin hem de yetişkinlerin yerli malı kullanma alışkanlığı kazanmasına, tutumlu olma bilincine, yatırım yapma becerisine ve ülkenin zenginliklerine sahip çıkma duygusuna katkı sağlıyor.

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.