Vuhuv, arayanı değil, içeriği takip eden yerli arama motoru

Yerli arama motoru girişimi Vuhuv, kişisel verileri kayıt altına almadan güvenli arama yapılmasına olanak sağlıyor.

Vuhuv, kişisel gizliliğin (privacy) önem kazandığı günümüzde kişisel verileri kayıt altına almadan güvenli arama yapılmasına olanak sağlayan yerli arama motoru girişimi olarak öne çıkıyor.

2017 yılının başlarında faaliyete başlayan ve geliştirme sürecinde olan yerli arama motoru girişimi Vuhuv, henüz çok az kişi tarafından biliniyor ve kullanılıyor. Vuhuv, kimin neyi aradığından çok neyin arandığına odaklanan, kullanıcılarına kişisel verilerin takip edilmediği bir arama deneyimi sunuyor. Kendine özgü etiketleme yapısıyla içerik bulmayı kolaylaştıran Vuhuv ayrıca kullanıcılarından da geri bildirim alarak içeriğin önceliğini belirliyebiliyor. Arama motoru kullanıcıları dilerlerlerse Vuhuv alan adı altından sunulan ücretsiz e-posta hizmetinde de faydalanabiliyor.

Vuhuv ne kadar özgün?

Bir arama motorunu diğer arama motorlarının kopyası olmaktan ayıran en önemli özelliklerden biri, verinin iligili arama motorunun algoritmalarına sahip botlardan toplanıyor olması olarak bilinir. Vuhuv arama motorunun en önemli parçası olan Vuhuvbot’un algoritmaları tamamen Vuhuv geliştiricileri tarafından yazılıyor. Bu nedenle Vuhuv arama motoru, Türkiye’ye özgü yapılan yazım hatalarını anlıyor ve bu hatalara rağmen doğru sonuçlar ile dönüyor. Vuhuv arama motorunda ‘Maykıl Ceksın’ diye yapılan bir arama ‘Michael Jackson’ olarak düzeltilmiş bir sonuç olarak geliyor. Vuhuv kullanıcıları dilerlerse Vuhuvbot’un çalışmasını gösteren canlı yayına, Vuhuv arama kutucuğuna ‘.vuhuv canlı yayın’ yazarak erişebiliyorlar.

Arama motoru Vuhuv’u kim geliştiriyor?

Vuhuv arama motorunu, 1997 yılından günümüze web kodlama ile ilgilinene 2 kişilk ufak bir ekip geliştiriyor. Geliştirme ekibi Vuhuv alan adını ilk defa 2012 yılında kayıt altına alıyor. Ekibin arama motoru yazma macerası 2002 yılına kadar uzanıyor. 2012 yılına kadar farklı isimler altında arama motoru geliştirip yayına sunan ekip bu güne kadar bir istikrar sağlayamadıklarını belirtiyor.

Vuhuv, 2019 yılında kurulan Vuhuv Telekomünikasyon A.Ş. ye bağlı olarak hizmet veriyor.

https://vuhuv.com

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.