Avrupa ‘nın ikinci büyük rüzgar tüneli yükseliyor

TUSAŞ, Avrupa'nın ikinci büyük ses altı rüzgar tünelinin inşaatına devam ediyor.

TUSAŞ, Milli Muharip Uçak ve milli havacılık projelerinin rüzgar testlerinin yapılacağı Avrupa’nın ikinci büyük ses altı rüzgar tünelinin inşaatına hız kesmeden devam ediyor.

Bittiğinde Avrupa’nın sayılı rüzgar test merkezlerinden biri olacak olan TUSAŞ ses altı rüzgar tüneli, milli havacılık projelerinin geliştirilmesine önemli katkılar sunacak. Rüzgar tünelinin başta Milli Muharip Uçak olmak üzere özgün, sabit kanat ve döner kanat hava araçlarının geliştirilmesinde ve kritik sektörlerde kullanılması amaçlanıyor.

TUSAŞ tarafından işletilecek olan tesiste, TUSAŞ’ın geliştirdiği özgün hava araçları başta olmak üzere savunma sanayii ve diğer sektörlerde geliştirilen ürünlerin testleri gerçekleştirilecek, tasarım ve test verilerinin ülkemizde kalması sağlanacak.

Tünelde büyük, küçük ve açık olmak üzere üç farklı test kesiti olacak ve tünel ölçme-değerlendirme için ileri teknoloji ekipmanlar ile donatılacak. Entegre hareketli yer bant sistemi ile hava araçları için iniş kalkış testleri Türkiye’de sadece bu tünelde yapılabilecek. Kazanılacak olan bu test kabiliyetleri yanı sıra test edilecek modellerin üretimi, bütünlenmesi, enstrümantasyonu da bu tesiste gerçekleştiriebilecek ve ürün geliştirme sürecine önemli katkılar sağlanacak.

https://www.tusas.com

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.