Yeni Altay Tankı TSK’ya Teslim Edildi! İşte Özellikleri

Yeni Altay tankı, testlerinin tamamlanması için Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edildi.

Yeni Altay Tankı Teslim Töreni
@tcsavunma / twitter

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Yeni Altay Tankı, testlerinin tamamlanması için Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen yeni Altay tankı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanterine girmeye hazırlanıyor. Testlerinin tamamlanması için TSK’ya teslim edilen iki adet yeni Altay tankı, muharebe sahasında üstün performans göstermesi bekleniyor. Yeni Altay tankının özellikleri ise merak uyandırıyor.

Yeni Altay tankı, üçüncü nesilden öte bir tank olarak nitelendiriliyor. Tankın tasarım ve üretiminde yerli ve milli alt sistemler kullanıldı. Tankın zırhı güçlendirilirken tankın öz savunma sistemi Aselsan tarafından geliştirilen ve yüksek teknoloji ile üretilen AKKOR Aktif Koruma Sistemi ile güçlendirildi. Bu sistem sayesinde tank, zırh delici roketlere karşı korunabiliyor. Ayrıca tankın üzerinde radar görünmezliği sağlayan gelişmiş bir kamuflaj kumaşı bulunuyor.

Yeni Altay tankının atış gücü de oldukça yüksek. Tank, Makine ve Kimya Endüstrisi tarafından yüzde 100 yerlki olarak geliştirilen 120 mm ve 55 kalibre boyuttaki topla donatıldı. Bu top, 8 km mesafeye kadar atış yapabiliyor. Tankın hareket kabiliyeti de sınıfının en iyisi. Tank, 65 ton ağırlığa sahip olmasına rağmen 70 km/s hızla hareket edebiliyor. Tankın içinde modern dijital bir kabin ve gömülü eğitim simülatörü de yer alıyor.

Yeni Altay tankının üretim maliyeti de rakiplerine göre daha düşük. Tankın üretiminde Kore Güç Grubu ile ortak çalışıldı. Seri üretim için ise yerli motor çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Yeni Altay tankının TSK’ya teslim töreni Sakarya Arifiye’de BMC Savunma Sanayi ve Teknoloji AŞ’nin tesislerinde gerçekleştirildi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler ve BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak katıldı. Törende konuşan Erdoğan, yeni Altay tankının savunma sanayisinin gelişmesine katkı sağlayacağını vurguladı.

https://www.bmc.com.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.