Yerli motorla uçan ilk yerli helikopter: GÖKBEY

GÖKBEY, TEI'nin ürettiği TS1400 Turboşaft Motoru ile ilk test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen yerli ve milli helikopter GÖKBEY, TEI’nin ürettiği TS1400 Turboşaft Motoru ile ilk test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Savunma Sanayii Başkanlığı ile TUSAŞ arasında imzalanan sözleşme kapsamında hayata geçirilen proje, havacılık tarihimizde bir ilki temsil ediyor.

TUSAŞ’ın özgün projesi olan T625 GÖKBEY Helikopteri’nin test ve sertifikasyon faaliyetleri devam ediyor. Seri üretimi de süren helikopterden 3 adet 2023 yılı içerisinde Jandarma Genel Komutanlığı’na teslim edilecek. GÖKBEY Helikopteri, geniş görev yelpazesine sahip olması sayesinde taşıma, VIP, kargo, hava ambulansı, arama kurtarma ve kıyı ötesi taşıma görevlerinde kullanılabilecek. Yerli ve yabancı ihtiyaç sahibi kullanıcılar için GÖKBEY Helikopteri görevlerini en zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi, yüksek irtifa ve sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında Milli TS1400 Turboşaft Motorları ile de etkin bir şekilde icra edebilecek.

TS1400 motoru, sadece GÖKBEY helikopteri için değil, aynı zamanda T129 ATAK taarruz helikopteri için de bir seçenek olabilecek. Bu motorun askeri versiyonu gerekli modifikasyonların tamamlanmasından sonra, ileride T129 ATAK helikopterinde de kullanılması planlanıyor.

GÖKBEY Helikopteri’nin yerli motorla uçması, Türkiye’nin savunma sanayisindeki bağımsızlık hedefine önemli bir katkı sağladı. Milli TS1400 Turboşaft Motoru’nun geliştirilmesi ve üretilmesi için büyük emek harcayan TUSAŞ ve TEI çalışanları TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Savunma Sanayisi Başkanı İsmail Demir tarafından da sosyal medyada da tebrik edildi.

https://www.tusas.com

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.