Yerli İmkanlarla Üretilen TSI Sertifikalı Elektrikli Anahat Lokomotifi E5000 Raylarda

TSI sertifikalı ilk elektrikli anahat lokomotifi E5000'i resmi olarak hizmete girdi.

TÜRASAŞ, Elektrikli Anahat Lokomotifi E5000
@turasasgm / twitter

Türkiye, Tübitak ve Türasaş ortaklığında yerli ve milli imkanlarla üretilen TSI sertifikalı ilk elektrikli anahat lokomotifi E5000’i resmi olarak hizmete aldı.

Yeni nesil lokomotif, minimum 5000 kW güce sahip, TSI sertifikasyonlu, 140 km/s hıza ulaşabilen ve AC-AC tahrik sistemi kullanan bir yapıya sahip. E5000’in Cer Sistemi, TKYS, Trafo, APU ve Konvertör Ünitesi gibi bileşenleri yüksek oranda yerli ve milli olarak tasarlanmış ve üretildi.

Türkiye’nin milli imkanlarla üretilen elektrikli anahat lokomotifi E5000, ülkenin demiryolu taşımacılığı altyapısını modernize etme, yerlileştirme ve dışa bağımlılığını azaltma hedefleri doğrultusunda önemli bir adım.

E5000’in hizmete girmesiyle, Türkiye’nin demiryolu taşımacılığı daha verimli, güvenli ve çevre dostu hale gelecektir. Türkiye’nin milli imkanlarla üretilen bu yeni nesil lokomotifi, ülkenin demiryolu taşımacılığı altyapısını modernize etme ve daha gelişmiş bir teknolojik üretim kapasitesine sahip olma hedeflerine doğru attığı önemli bir adım.

https://www.turasas.gov.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.