Yerli Tramvaylar Beğeni Topladı: Bozankaya, Romanya’ya 17 adet Daha Tramvay Satacak

Bozankaya, Romanya’nın Temeşvar şehri için 17 daha tramvay satacağını duyurdu.

Bozankaya Romanya Tramvay İhracatı

Türkiye’nin ilk raylı sistem aracı ihracatçısı Bozankaya A.Ş., Romanya’nın Timişoara şehri için 17 daha tramvay satacağını duyurdu.

Bozankaya, 2019 yılında Timişoara Belediyesi ile yaptığı işbirliği sonucunda, hizmette olan 23 tramvaya 17 tramvay daha ekleyecek. Bu tramvaylar, dünyanın ilk katanersiz tramvayları olma özelliği taşıyor.

Bozankaya, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “DÜNYA REKORU KIRAN TRAMVAYIMIZ İÇİN YENİ SÖZLEŞME. Romanya’nın Timişoara şehri için 17 daha tramvay satacağımızı imzaladık. 2019 yılında Timişoara Belediyesi ile ilk kez yapılan işbirliği sonucunda, hizmette olan 23 tramvaya 17 tramvay daha ekledik. #tramvay #romanya” ifadelerini kullandı.

Timişoara için üretilen tramvaylar 30 metre uzunluğunda, 5 modüllü ve 170 yolcu kapasiteli olacaklar. Azami 70km/s hıza sahip olacak bu tramvaylar, %100 alçak tabanlı tasarım sayesinde yolcu iniş-binişlerinde büyük kolaylık sağlayacaklar. Bunlara ek olarak, yeni Timişoara tramvayları katanersiz olarak, batarya gücüyle 60 kilometreden fazla sürüş menziline sahip olacaklar. Bu sayede, elektrik hatlarında arıza veya benzer durumlarda kesintisiz yer üstü raylı ulaşımı sağlanacak. Ayrıca, tarihi bölgelerden geçişte kataner hatlarını kaldırılabilecek ve çevreyi rahatsız etmeden raylı ulaşım gerçekleştirilebilecek.

Bozankaya, bu projeler ile Türkiye’ye 80 milyon avro döviz girişi sağlayacak. Sözleşmede bulunan 24 adetlik ek opsiyonun kullanılması ile birlikte toplam ihracat 113 milyon avro’yu geçecek. Yeni bir pazara adım atarak uluslararası varlığını büyüten Bozankaya, inovatif ve çevreci ulaşım sistemleri üreticisi olarak ön plana çıkıyor. Bozankaya, daha önce Siemens Mobility ile kurduğu konsorsiyumla Bangkok’ta bir metro ihalesi kazanmış ve Türkiye’nin ilk raylı sistem aracı ihracatını gerçekleştirmişti.

Bozankaya’nın Romanya’ya yaptığı tramvay ihracatı, Türkiye’nin yanı sıra Romanya basınında geniş yer buldu. Ayrıca, Bozankaya’nın tramvayları, Romanya’nın Timişoara ve Iaşi şehirlerinde halkın beğenisini kazandı. Bozankaya, Türkiye’nin raylı sistem araçları sektöründe öncü bir rol oynamaya devam ediyor.

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.