Yerli Üretim BORAN Obüsleri İçin Seri Üretim Sözleşmesi İmzalandı, TSK’nın Gücüne Güç Katacak

BORAN Havadan Taşınabilir 105 mm Çekili Obüs Projesi kapsamında 27 Nisan 2023 tarihinde Seri Üretim Sözleşmesi imzalandı.

MKE BORAN - Çekili Obüs

TSK’nın modern 105 mm obüs ihtiyacının yerli imkanlarla karşılanması amacıyla yürütülen BORAN Havadan Taşınabilir 105 mm Çekili Obüs Projesi kapsamında Savunma Sanayisi Başkanlığı ile Makine ve Kimya Enstitüsü arasında 27 Nisan 2023 tarihinde Seri Üretim Sözleşmesi imzalandı.

Böylece, BORAN’ın seri üretimine başlanacak ve TSK’nın ihtiyaçlarına yönelik teslimatlar gerçekleştirilecektir. Bu proje sayesinde, TSK’nın modern ve etkili topçu sistemlerine sahip olması hedeflenmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda MKE tarafından geliştirilen BORAN Havadan Taşınabilir Obüs, hava ve karadan operasyonlarda kullanılmak üzere tasarlandı.

BORAN, 105 mm 30 kalibre namlusu ve uzun menzilli mühimmatları ile 17 km’yi aşan atış menzili sunuyor. Dakikada 6 atım yapabilen obüs, 5 personel tarafından kullanılıyor ve sadece 1 dakikadan daha az bir sürede pozisyon alabiliyor.

Sikorsky S-70 helikopterleri ve çeşitli hafif araçlarla taşınabilen BORAN, toplam ağırlığı 1745 kg (Atış Kontrol sistemi dahil) ile oldukça taşınabilir bir yapıya sahip.

BORAN, -3° ila +70° yükseliş ve 8° sağ-sol yanca atış kabiliyeti ile -32°C ila +44°C sıcaklıklarda 8 saat kesintisiz olarak her türlü atış görevini yerine getirebiliyor. Ayrıca atış kontrol sistemi GPS ve panoramik dürbün gibi ekipmanlara sahip.

BORAN, ileri atış kontrol sistemi ve teknik özellikleri sayesinde klasik mevzilenme prosedürlerinden bağımsız olarak mevzilenebiliyor ve alternatiflerinin önüne geçiyor.

BORAN, TSK’nın iç güvenlik operasyonları, hava operasyonları ve komando tugaylarına destek vermek üzere tasarlandı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirildi. MKE tarafından geliştirilen BORAN Havadan Taşınabilir Obüs, Türkiye’nin savunma sanayisindeki yerli ve milli teknoloji üretme hedefleri doğrultusunda geliştirildi. Obüs, sahip olduğu teknolojiler sayesinde Türk savunma sanayisinin gelişimine de katkı sağlayacak.

https://mke.gov.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.