ASELSAN, KAAN Pilotlarına Özel Bir Kask Geliştirdi: TULGAR

KAAN için TULGAR adlı kaska entegreli görüntüleme sistemi geliştirildi.

ASELSAN - Kaska Monteli Gösterge Sistemi TULGAR

Aselsan, Türkiye’nin Milli Muharip Uçağı KAAN için TULGAR adlı kaska entegreli görüntüleme sistemi geliştirildi.

TULGAR sistemi, sabit kanatlı platformlar için Aselsan tarafından tasarlanmış bir vizör yansıtmalı kaska monteli gösterge sistemidir. Sistemin amacı, pilot ve hava aracının imkan ve kabiliyetleri ile görev sahası farkındalığını arttırmaktır.

TULGAR sistemi bir vizör yansıtmalı kaska monte edilerek kullanılıyor. Sistemin içinde bir kafa birimi, elektronik birim ve kafa takip modülü bulunuyor. Kask birimi, hafif kompozit malzemelerden yapılmış ve kullanıcının ihtiyaçlarına göre özelleştirilebiliyor. Ayrıca aktif ve pasif gürültü önleme özellikleri sayesinde platform ve diğer kaynaklardan gelen gürültüyü engelleyebiliyor. Sistem, sayısal gece görüş, renkli ekran ve hassas kafa takibi teknolojilerine sahip olduğu için pilotlara hem gündüz hem de gece görevlerinde yardımcı olabiliyor.

Sistemin ana unsurları arasında kafa birimi, elektronik birim ve kafa takip modülü yer almaktadır. Sistem, ileri teknoloji optik tasarımı sayesinde geniş bir görüş alanına sahip olmanın yanında yüksek çözünürlüklü görüntüleri vizör üzerine yansıtarak pilotlara destek sağlar. Pilotlara ergonomik bir çözüm sunmak amacıyla kask birimi, hafif kompozit malzemelerden ve kullanıcıya göre üretilen iç kasktan oluşmaktadır.

TULGAR sistemi, entegre sayısal gece görüş kabiliyetine sahip olması sayesinde gündüz ve gece görevleri sırasında kafa biriminde değişikliğe gerek olmaksızın kullanılabilmektedir. Ayrıca, sistemin dayanıklı tasarımı sayesinde zorlu çevre koşullarında kullanıma hazır olduğu belirtilmektedir.

Aselsan Kaska Entegreli Görüntüleme Sistemi TULGAR’ın Genel Özellikleri

  • Hafif kask birimi
  • Renkli ekran
  • Pilot kafasına göre biçimlendirilmiş iç kask yapısı
  • Sayısal gece görüş
  • Hibrit kafa takip sistemi
  • Aktif gürültü önleme
  • Gözlük ile kullanıma uygunluk
  • 3D ses uyumluluğu
  • 40°(Y)-32°(D) görüş alanı

TULGAR sistemi, Aselsan’ın milli savunma sanayisine yönelik yaptığı yeniliklerden biri olarak dikkat çekiyor. Sistem, özellikle Milli Muharip Uçak (KAAN) pilotlarının görevlerini daha etkili ve verimli bir şekilde yerine getirebilmelerine olanak sağlayacak gibi görünüyor.

https://www.aselsan.com

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.