Yerli ve milli 5G’de önemli adım!

12 km. mesafedeki 7GHz radyolink ile aynı anda 4 adet 4K video iletimi başarıyla yapıldı

yuzde100yerli.com kapak resmi

HAVELSAN’ın yürütücüsü olduğu Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesinde TR713-7GHz radyolink demosu gerçekleştirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a yapılan demoda 12 km. mesafedeki 7GHz radyolink ile aynı anda 4 adet 4K video iletimi başarıyla yapıldı. Bakan Varank, 7GHz radyolink ile HAVELSAN Diyalog üzerinden video konferans görüşmesi gerçekleştirdi. Sistem, ülkemizdeki mobil operatörlerin hali hazırda büyük oranda yabancı ürünlerden oluşan radyolink altyapılarına uygun olarak tasarlandı.

Yüzde 60’ın üzerinde yerlilik oranı ile geliştirilen proje kapsamında yerli ve milli radyolink ile yabancı ürün kullanımının da ortadan kalkacağı öngörülüyor. Mobil şebekenin damar sistemi olarak kabul edilen radyolink, güçlü veri iletimi sayesinde en zor arazi koşullarında bile başarı ile kullanılabiliyor.

2021’nin başında mobil operatörler ile saha testlerine başlanılması, sistem doğrulamasından sonra üretime geçilmesi hedefleniyor.

https://www.havelsan.com.tr/

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.