Yüz tanımada yeni yöntem ile kameralardan kimse kaçamıyor

TÜBİTAK ARDEB’in desteklediği proje ile Prof. Dr. Muhittin Gökmen, yüz tanımada önemli bir sistem geliştirdi.

yuzde100yerli.com kapak resmi

TÜBİTAK ARDEB’in desteklediği proje ile Prof. Dr. Muhittin Gökmen, yüz tanımada önemli bir sistem geliştirdi. Geliştirilen kamera sistemi, suçluyu bulma konusunda İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Milli İstihbarat Teşkilatı ile Jandarma Genel Komutanlığı’na ciddi katkı sağlayacak.

Türk bilim insanları yüz tanıma teknolojisinde önemli bir çalışmaya imza attı. Geliştirilen yazılım sayesinde kameralarla kişileri anında tanımak mümkün hale geldi. Bunun için gerekli olan tek şey kişiye ait bir fotoğraf. Sistem kılık değiştirse bile aranan kişiyi tanıyabiliyor.

Projeyi, Türkiye’de yüz tanıma konusunda çalışmalar yapan akademisyenlerden biri olan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhittin Gökmen geliştirdi. Geliştirilen yüz tanıma yöntemi ile ışık ve poz değişimleri olmasına rağmen kişilerin yüksek bir başarımla tanınması sağlanıyor.

http://www.tubitak.gov.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.