ASELSAN’ın geliştirdiği Albatros kamikaze İDA, hedef gemiyi batırdı

ASELSAN Albatros, Mersin’de gerçekleştirilen test atışında denizdeki hedef gemiyi tam isabetle vurarak batırdı.

ASELSAN tarafından yerli ve milli imkanlarla üretilen kamikaze insansız deniz aracı (İDA) sürüsü Albatros, Mersin’de gerçekleştirilen test atışında denizdeki hedef gemiyi tam isabetle vurarak batırdı.

Albatros, su üzerinde yüksek hızla ilerleyerek içerdiği patlayıcının düşman hedeflerine çarparak patlatılmasını sağlayan bir sistem. Test atışında 8 araçtan oluşan Albatros sürüsünden biri, ROKETSAN’ın desteği ile geliştirilen harp başlığı taşıyordu.

Test atışı sırasında ayrıca Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Bayraktar TB2 insansız hava aracı (İHA) da görev aldı. Bayraktar TB2, tespit ettiği hedefe Albatros sürüsünü yönlendirdi. Böylece dünyada ilk defa İDA-İHA müşterek operasyonu ile İDA sürüsü kamikaze saldırı konsepti gösterilmiş oldu. Test atışı, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün ve ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol’un da katılımıyla Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı’ndan canlı olarak izlendi.

Test öncesinde çevreye zarar vermemek için hedef geminin yıkandığı ve yakıt gibi kirlilik içerecek unsurlardan arındırıldığı belirtildi. Albatros kamikaze İDA’nın Mavi Vatan’ın korunması ve savunulması için önemli bir güç olduğu vurgulandı.

https://www.aselsan.com

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.