HÜRKUŞ teslimatları Şubat ayında başlıyor

HÜRKUŞ Temel Eğitim Uçağı 'nın Türk Silahlı Kuvvetlerine teslimatı Şubat ayında başlayacak.

TUSAŞ HÜRKUŞ
Fotoğraf: TUSAŞ

TUSAŞ tarafında üretilen 6 adet HÜRKUŞ Temel Eğitim Uçağı ‘nın Türk Silahlı Kuvvetlerine teslimatı Şubat ayında başlayacak.

Türk silahlı kuvvetlerinin Temel Eğitim Uçağı ihtiyacını karşılamak üzere TUSAŞ tarafından geliştirilmesine başlanan Türkiye ‘nin ilk Temel Eğitim Uçağı HÜRKUŞ Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine girmeye hazırlanıyor. Şubat ayında başlaması planlanan 6 adet Temel Eğitim Uçağı HÜRKUŞ teslimatının Mayıs ayında tamamlanması bekleniyor.

Hürkuş, Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi’nden tip sertifikası alan ilk Türk uçağı

Uçuş testlerinin yanı sıra üretilen 2 ayrı yapısal uçakta uçağın dayanımı ve ömür ve hasara tolerans testleri başarı ile icra edilmiştir. Proje kapsamında EASA ve SHGM’ye gönderilmek üzere 545 adet doküman hazırlanmıştır. Bakım ve idameye yönelik tüm dokümanlar hazırlanmıştır. Yapılan tüm bu çalışmalar neticesinde 11 Temmuz 2016 tarihinde HÜRKUŞ Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı için “TT32 Uçak Tip Sertifikası” SHGM’den alınmıştır. Aynı gün içinde EASA da “EASA Geçerli Kılınan Tip Sertifikası” ile SHGM’nin söz konusu Sertifikası tüm Avrupa ülkeleri için geçerli kılınmıştır. Böylece HÜRKUŞ, Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi’nden tip sertifikası alan ilk Türk uçağı olmuştur.

https://www.tusas.com

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.