İTÜ öğrencilerine AIAA Uçak Motoru Tasarım Yarışmasından üçüncülük

yuzde100yerli.com kapak resmi

itu-genesis-turbofan-motoru

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Uçak Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden oluşan Muta Genesis Takımı, Amerikan Havacılık ve Uzay Enstitüsü (AIAA) ve Amerikan Makine Mühendisleri Odası Uluslararası Gaz Türbin Enstitüsü (ASME-IGTI) tarafından ortaklaşa düzenlenen uçak motoru tasarım yarışmasında üçüncü oldu.

Yarışmada İTÜ’yü, Uçak Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Onur Tunçer ve Muta Genesis takım üyeleri Mohamad Barada, Utku Çaylan, Tim Roos ve Alberto M. Contreras temsil etti.

Yarışmanın 2015 yılı konsepti yeni nesil Airbus A380 & A 350 ve Boeing 787 uçaklarında 2025 yılı ve ötesinde kullanılması öngörülen ultra yüksek by-pass oranlı turbofan motorların kavramsal tasarımlarının geliştirilmesi olarak belirlendi. Takım üyeleri projelerinde kullandıkları yenilikçi seramik matris kompozit malzeme teknolojisinin çekirdek motorun ısıl verimini arttırdığını ve bu sayede çekirdek motorun ultra yüksek by-pass oranlı motorun fanını kolaylıkla çevirebildiğini, ayrıca tasarımda kullandıkları yeni yakıt ve gürültü azaltıcı teknolojiler sayesinde motorun baz motor olarak kullanılan Trent 100 ve Trent XWB motorlarına nazaran çok daha çevreci özellikleri olduğunu belirtti.

http://www.itu.edu.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.