MMU için dünyanın en büyük 3 boyutlu yazıcısı sipariş edildi

Üç boyutlu yazıcı üreticisi Sciaky, TUSAŞ'ın dünyanın en büyük elektron ışınlı 3 boyutlu yazıcısını sipariş ettiğini duyurdu.

TUSAŞ Milli Muharip Uçak, 3 boyutlu yazıcı

Üç boyutlu yazıcı üreticilerinden Sciaky, TUSAŞ ‘ın dünyanın en büyük elektron ışınlı (DED) 3 boyutlu yazıcısını sipariş ettiğini duyurdu.

2021 yılı içerisinde Milli Muharip Uçak (MMU) için parça üretimine başlayan TUSAŞ, MMU projesi başta olmak üzere yüksek teknoloji gerektiren parçaların üretilmesi için önemli yatırımlar yapmaya devam ediyor.

Özellikle MMU projesi gibi yüksek hassasiyet isteyen havacılık projelerinde kullanılan parçaların üretimi yüksek teknoloji gerektiriyor. Bu parçaların yurt dışında üretilmesi mümkün iken ileride yaşanacak olası kriz ve ambargolarda bu parçaların tedarikinde problemlerin yaşanması da mümkün. Bu kapsamda TUSAŞ kritik parçaların üretimi için gerekli yüksek teknolojili makine yatırımlarına devam ediyor. Yapılan bu yatırımlar kapsamında alımı gerçekleştirilen dünyanın en büyük elektron ışınlı (DED) 3 boyutlu yazıcısı dünya basınının da gündemi oldu.

Tctmagazine’de yer alan habere göre, sipariş edilen makine 6m uzunluğunda, 2m genişliğinde ve 1.8m yüksekliğinde olup metal alaşımları için saatte 20kg’ı aşan metal biriktirme oranlarına sahip.

Her iki şirket arasındaki sözleşme, aynı zamanda, sektördeki en büyük titanyum hava yapılarından bazılarını 3 boyutlu olarak basacağı Ankara Türkiye fabrikasında bulunan EBAM makinesi ve teknolojisinin TUSAŞ’ın kullanımını optimize etmeyi amaçlayan bir dizi projede işbirliğini de içeriyor.

Benzersiz 3D yazıcı, teknik özelliklerinin yanı sıra, büyük ölçekli kaynak uygulamaları için bir Elektron Işınlı Kaynak Makinesine (EBW) de geçebilir ve bu, TUSAŞ’a her iki teknolojiye ihtiyaç duyan uygulamalar için EB Kaynak ve 3D baskıyı birleştirme avantajı sağlar.

Milli Muharip Uçak (MMU)

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın envanterinden 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek, yurt içi imkân ve kabiliyetler ile tasarlanan ve geliştirilen bir savaş uçağının üretilmesi ve bu uçağı tasarlayıp geliştirebilecek insan gücü ve altyapının oluşturulması amacıyla başlatılan Milli Muharip Uçak (MMU) Geliştirilmesi Projesi’nde TUSAŞ ana yüklenici konumundadır.

https://www.tusas.com

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.