Okta Lift Mekanum Tekerlekli Forklift ‘lere dünyadan büyük ilgi

Okta Lift tarafından Konya'da üretilen Mekanum Tekerlekli Elektrikli Forklift'ler yurt dışından büyük ilgli görüyor.

Okta Lift tarafından TÜBİTAK desteğiyle geliştirilerek Konya’da üretilen Mekanum Tekerlekli Elektrikli Forklift’ler yurt dışından büyük ilgli görüyor.

Konya’da faaliyet gösteren Okta Lift, Selçuk Üniversitesi’nin de katkılarıyla 2012’de başlattığı Forklift Ar-Ge çalışmaları TÜBİTAK desteği ile hız kazanarak üretime dönüştü. Her yöne kolayca hareket edebilen Mekanum Tekerlekli Forklift üreten firmaya yurt dışında da ilgi yoğun.

Okta Lift ürettiği Forklift’lerin proje ve üretim planlamasından başlayarak, parçalarının talaşlı ve kaynaklı imalatı, montaj ve yazılım dahil tamamı firma bünyesinde yerli imkanlarla yapmaktadır. Ayrıca firma kendi yazılım departmanıyla, yazılım alanındaki dışa bağımlılığı tamamen ortadan kaldırarak, milli yazılımlar geliştiriyor.

Firma tarafından üretilen Forkliftler %88 oranında yerliliğe sahipken firma yerlilik oranını yüzde 100 yapmak için çalışıyor.

Mekanum Tekerlekli Forklift Nedir?

Mekanum tekerlekler, kullanıldığı aracın ileri-geri, çaprazlama-yanlama, olduğu yerde dönme ve her yöne gidebilme hareketlerini sağlayan 45 derece açılarla özel bir şekilde yerleştirilen ve özel bir geometriye sahip makaralardan oluşur. Mekanum tekerlekler teorik olarak kullanıldığı aracın serbestlik derecesini artırmaktadır.

Mekanum tekerlekli Forkliftlerin en önemli özellikleri, aracın tekerleklerinin birbirlerinden bağımsız olarak hareket edebilmeleridir. Buda aracın serbestlik derecesinin arttırılması demektir. İki serbestlik dereceli araçlar hedef noktaya sadece ileri ve geri hareket ederek ya da dönerek hareket edebilirler. Fakat bu araçlar hedefe yan doğrultuda yaklaşarak hareket edemezler. Bu sınırlı hareketi geliştirmek için, dört teker tahrikli dört serbestlik dereceli Mekanum tekerlekli mobil araçlar, yönlendirilebilir özel tekerlekler kullanmaktadır. Geliştirilen bu tekerlekler aracı ileri ve geri yönde hem öteleme hem de yan doğrultuda hareket etme özelliği kazandırmıştır. Mekanum tekerlekli mobil araçlar sahip oldukları özel teker mekanizması ile; çok geniş bir alan ihtiyacı gerektirmeden ve tekerin dönme açıları değiştirilmeden kullanıldığı için büyük avantajlar sağlamaktadırlar.

http://www.okta.com.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.