• RSS okuyucu ile takip et
  • E-posta listesine kayıt ol
  • Android Uygulaması
  • Youtube
  • Google+
  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
Şubat 20, 2018 SALI
 

Tükiye’nin ilk gözlem uydusu RASAT, uzaydan görüntü almaya başladı.

20 Eki
2011
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (38 oy, ortalama: 5 üzerinden 4,71)
Loading...

TUBİTAK - RASAT - Fransa Marsilya Havaalanı

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) tarafından DPT desteğiyle tasarlanıp üretilen uzaktan algılama uydusu RASAT’ın dünyanın dört bir tarafından çektiği ilk görüntüler, Enstitünün Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) yerleşkesinde kurulu binasındaki yer istasyonundan başarıyla indirilmeye başlandı.

RASAT, 17 Ağustos 2011 tarihinde Rusya’dan uzaya gönderilmişti. Dünya çevresindeki bir turunu yaklaşık olarak 98 dakikada tamamlayan RASAT, 17 Ekim itibariyle dünya çevresinde 900 turu tamamladı.

7,5 metre siyah beyaz, 15 metre çok bantlı (renkli) görüntüleme yeteneğine sahip, 93 kg ağırlığındaki RASAT, hiçbir kısıtlama olmaksızın dünyanın her yerinden görüntü alabiliyor. RASAT’tan elde edilecek uydu görüntülerinin, şehir bölge planlama, ormancılık, tarım, afet yönetimi ve benzeri amaçlarla da kullanılması planlanıyor.

RASAT uydusunun sistem mühendisliği ve sistem tasarımı Türkiye’de, yurtdışından alınmış herhangi bir danışmanlık olmadan veya yurtdışından mühendislik desteği alınmadan, TÜBİTAK UZAY’da görevli Türk mühendisler ve teknisyenler tarafından yapıldı ve tüm testler Türkiye’de gerçekleştirildi.

http://kolayurl.com/6d0

Tükiye’nin ilk gözlem uydusu RASAT, uzaydan görüntü almaya başladı. için yorumlar

Avatar

hüseyin

Ekim 22, 2011, 18:10

Bu ülke daha çoook başarıların altına imza atacaktır.Uydumuzun çektiği görüntülere nereden ulaşabiliriz acaba.

(Beğenildi) Yorumu Oylayın: +1 8 -1 0

Avatar

Cengiz Köroğlu

Mart 12, 2012, 14:03

Bunlar Türkiye Cumhuriyeti Devletine yakışan ve çok önemli gelişmeler. Bu konularda geç kalındığı nedeniyle, daha modern donanımlara devlet ve millet olarak daha hızlı bir şekilde edinmeyiz. Bunların yapımında ve ülkemize sağlanmasında emeği geçen herkese yürekten kutluyorum.

Yorumu oylayın: +1 2 -1 0

Avatar

Ali özsoy

Ağustos 18, 2012, 04:08

Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışanda budur Allah’ın izniyle yapamayacağımız üretim yok yeterki ilgili kişiler buna desteğini azaltmasın bizlerede düşen dünyanın her yerinde reklamımızı yapalım biz dünyaya eşsiz buluşlar fetihler ve savaşlar vermiş bir soydan geliyoruz Allah yolumuzu açık eylesin

Yorumu oylayın: +1 0 -1 0

Yorumunu Yaz

 

Not:

Sayın ziyaretçimiz, "yuzde100yerli.com" sitesinde yazılan yorumlar, site yöneticilerinin onayından geçtikten sonra yayınlanmaktadırlar. Lütfen yorumunuzu yazarken, yorumunuzu tekrar gözden geçiriniz. Tehdit, hakaret ve sövme içeren, suiistimal veya taciz edici, haksız fiil veya iftira niteliğinde, kaba, müstehcen, reklam içeren yorumlar "yuzde100yerli.com" sitesi yöneticileri tarafından silinecektir. Daha ayrıntılı bilgi için, Site kullanım sözleşmesi'ni okuyabilirsiniz.

X
X