Türk Savunma Sanayisi’nin 2022 hedefleri paylaşıldı

Savunma Sanayisi Başkanı İsmail Demir 2021 Değerlendirme ve 2022 Hedefler Toplantısı'nda Türk Savunma Sanayisinin 2022 hedeflerinden bahsetti.

Savunma Sanayisi Başkanı İsmail Demir, HAVELSAN’da yapılan “2021 Değerlendirme ve 2022 Hedefler Toplantısı”nda Türk Savunma Sanayisinin 2022 hedeflerinden bahsetti.

HAVELSAN tarafından geliştirilen on beş adet simülatör içeren KARASİM projesinin de imzalandığı toplantıda, basın mensuplarına açıklama yapan İsmail Demir, 2022 yılının önceki yıllarda başlatılan projelerin tamamlanma ve teslim edilme yılı olacağına işaret etti. Ayrıca 2022 yılında Türk Savunma Sanayisi’nin ihtiyaçları doğrultusunda yeni projelerin başlayacağı bir yıl olacağının bilgisini paylaştı.

Toplantıda 2022 yılında teslim edilmesi planlanan projelerden de bahseden İsmail Demir, MMU için parça üretiminin devam edeceğini. Gökbey helikopterinin bu sene içerisinde Jandarma Genel Komutanlığı’nın hizmetine gireceğini. Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı HÜRJET hangardan çıkarak yer teslerinin başlayacağını. Mini İHA-D sistemlerinin ve mühimmat bırakan mini İHA BOYGA ‘nın da ilk kez kullanıma gireceğini. PARS 6×6 mayına karşı dayanıklı araç ve Zırhlı Amfibi Hücum Aracı ZAHA teslimatlarının yapılacağını. Kısa pistli gemilerden kalkabilecek şekilde geliştirilmesine başlanan TB3 İHA ‘nın ilk uçuşunu yapacağının bilgisini paylaştı.

SOM ve ATMACA füzelerinde yerli motor kullanımına başlanacağı bilgisini de veren İsmail Demir, GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi’nin İSTANBUL Fırkateyn’ine entegre edileceği bilgisini paylaştı. SUNGUR ve KARAOK sistemleri de 2022 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine dahil olacak ürünler arasında yer alıyor. Elektronik Harp ve Radar konusunda da bir çok yeni sistemin devreye alınacağı bilgisinin paylaşıldığı toplantıda, M60T tanklarının Volkan Atış Kontrol sistemi ile entegrasyonunun yapılacağı bilgisi de paylaşıldı.

Toplantıda paylaşılan en önemli gelişmelerden biri ise GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN hava-hava savunma füzelerinin teslimatlarının bu sene içerisinde gerçekleştirilerek bu konudaki dışa bağımlılığın önemli ölçüde azaltılacak olması oldu.

HAVELSAN tarafından geliştirilen ve sözleşmesi imzalanan on beş adet KARASİM simülatör sistemi Kara Kuvvetleri personeline, nişancılık, atış, taktik gibi konularda eğitim alma imkanı sunacak.

https://www.ssb.gov.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.