Türkiye ‘nin en büyük tam boy statik testi GÖKBEY helikopterine uygulanacak

TUSAŞ, GÖKBEY helikopterine Türkiye 'nin en büyük tam kapsamlı tam boy statik testini uygulayacak.

TUSAŞ, GÖKBEY helikopterine uygulayacağı tam boy statik testi ile ilk defa Türkiye’nin en kapsamlı ve en büyük testini gerçekleştirmiş olacak.

TUSAŞ, ürettiği prototip helikopterler ile bir yandan GÖKBEY helikopterinin sertifikasyon testlerine devam ederken bir yanda da helikopterin yapısal testlerinin gerçekleştirileceği Türkiye’nin en kapsamlı ve en büyük testine hazırlanıyor. Yapılacak bu testler ile helikopterin yapısal dayanımı test edilerek yıllar içerisinde çıkabilecek sorunların önceden tespit edilmesi planlanıyor.

GÖKBEY Helikopteri

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve diğer ihtiyaç sahibi makamların, genel maksat helikopteri ihtiyaçlarının özgün bir platform ile karşılanması hedefiyle yürütülmekte olan Özgün Helikopter Programı, 15 Haziran 2010 tarihinde toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kararı ile başlatılmıştır.

En zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında etkin bir şekilde faaliyet gösterebilecek olan GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri, milli imkân ve kabiliyetler kullanılarak tasarlanmakta ve üretilmektedir. ATAK Programı süresince kazanılan bilgi, birikim, tecrübe ve yetenek havuzu temel alınarak başlanılan Özgün Helikopter Programı kapsamında, yapısal ve aviyonik sistemlerin yanı sıra, transmisyon, rotor ve iniş takımları gibi kritik öneme haiz sistemlerin tasarımları ve üretimleri de tamamen milli kaynaklar kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Helikopterin geniş görev yelpazesine sahip olmasından ötürü taşıma, VIP, kargo, hava ambulans, arama kurtarma ve kıyı ötesi taşıma görevlerini icra edebilecektir.

Yerli imkanlarla geliştirilip üretilen ilk Genel Maksat Helikopteri GÖKBEY ilk uçuşunu 6 Eylül 2018 saat 06:00’da başarıyla gerçekleştirmiş olup, 2021 yılında seri üretime geçeceği öngörülmektedir.

https://www.tusas.com/

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.