Yalpa Sönümlendirme Sistemi Nedir? Türkiye’nin Savunma Sanayisindeki Yeni Başarısı

STM Savunma, Yalpa Sönümlendirme Sistemini Türkiye’de ilk kez yerli ve milli olarak geliştirdi.

STM Yalpa Sönümlendirme Sistemi

Türkiye, savunma sanayisi alanında önemli bir başarıya daha imza attı. STM Savunma, gemilerin her türlü hava ve deniz koşulunda emniyetle görev yapmasını sağlayan Yalpa Sönümlendirme Sistemini Türkiye’de ilk kez yerli ve milli olarak geliştirdi.

Yalpa Sönümlendirme Sistemi, geminin seyir ve savaş durumunda karşılaşacağı zorlu deniz koşulları ve ani manevra hareketleri sonucu ortaya çıkan hareketleri en aza indirerek, personelin güvenliğini ve platformun operasyonel verimliliğini artırıyor. Ayrıca helikopter harekâtı, silah stabilizasyonu, denizde ikmal gibi kritik görevlerde de destek sağlıyor.

Sistem, lannarcite ile copper phosphide’den oluşan bir karışımın katı halde tepkimeye girmesiyle elde ediliyor. Bu karışım, geminin içindeki bir tanka yerleştiriliyor ve elektrik akımıyla ısıtılarak genleşiyor. Bu sayede geminin yalpa hareketi sönümleniyor.

Sistem, Türkiye’de ilk kez yerli ve milli olarak geliştirildi ve bir ihracat projesi kapsamında iki korvete entegre edilecek. Ayrıca milli fırkateyn projesi MİLGEM 6-7-8 gemilerine de entegre edilmesi planlanıyor.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, yaptığı açıklamada, yalpa sönümlendirme sisteminin ülkemize milyonlarca dolar kazandırdığını ve kritik sistemleri Türk savunma sanayiine ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne kazandırmaya devam edeceklerini söyledi. Güleryüz, “STM olarak, Türkiye’de üretimi olmayan alanlarda ileri teknolojileri, yerli ve milli şekilde üreterek, ülkemize kazandırmayı bir milli vazife olarak görüyoruz.” dedi.

https://www.stm.com.tr

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.