Yalteksan, dünyanın en hafif katı maddesi Aerojel üretti

TÜBİTAK’tan stratejik ürün desteği alınarak sekiz yıl önce başlanan dünyanın en hafif katı maddesi aerojel üretimi projesinde sona gelindi.

Yalteksan Logo

Türkiye, aerojeli dünyada üretebilen dördüncü ülke oldu. TÜBİTAK’tan “stratejik ürün” desteği alınarak sekiz yıl önce başlanan dünyanın en hafif katı maddesi olarak bilinen ve -200 ile +1200 derece sıcaklığa dayanabilen aerojel üretimi projesinde sona gelindi.

Uçaklardan zırhlı araçlara, binalardan kritik tesislere kadar birçok alanda yalıtım malzemesi olarak kullanılabilen aerojel ilk kez, TUSAŞ’ın üzerinde çalıştığı jet motorlu eğitim uçağı Hürkuş’un iklimlendirme sisteminde kullanılacak. Aerojel, bir jelin içerisindeki sıvı bileşenin nano teknoloji kullanılarak hava ile değiştirilmesi ile elde edilen katı maddelerdir. Duman gibi görüntü verdikleri için Donmuş duman veya “mavi duman” diye de adlandırılır.

İlk olarak Steven Kistler tarafından 1931 yılında silika jel kullanılarak oluşturuldu. sonra, 1990’lı yıllarda karbon aerojeller elde edilmiştir.

NASA’ya ait “Jet Propulsion Laboratuarları”nda üretilen aerojeller, neredeyse havanın yoğunluğuna yaklaşmıştır ve Guinness Rekorlar Kitabında, “bilinen en hafif katı madde” olarak yerini almıştır.

https://yalteksan.com.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.