ASELSAN, Hava Savunma Sistemleri İçin 4.8 Milyar Liralık Tarihi Sözleşmeye İmza Attı

ASELSAN KAP'a, SSB ile ASLESAN arasında Hava Savunma Sistemlerini içeren toplam değeri 428,5 milyon euro ve 4,8 milyar Türk lirası olan bir sözleşme ve sözleşme değişikliğini bildirdi.

ASELSAN - Siper Hava Savunma Sistemi

ASELSAN, Türkiye’nin önde gelen savunma şirketi, hava savunma sistemlerinin teslimi için Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile bir sözleşme ve bir sözleşme değişikliği imzaladı.

Şirketin Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) 15 Aralık 2023 tarihinde yaptığı açıklamaya göre, sözleşme ve değişikliğin toplam değeri 428,5 milyon euro ve 4,8 milyar Türk lirası.

Açıklamada, sözleşmenin detayları belirtilmedi. Ancak ASELSAN’ın hava savunma sistemleri alanında geliştirdiği ürünler arasında SİPERHİSARSUNGUR ve KORKUT gibi sistemler bulunuyor. Bu sistemler, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hava tehditlerine karşı kısa ve orta menzilli savunma ihtiyacını karşılamak için tasarlanmıştır.

ASELSAN, 2023 yılında da savunma sanayiinde önemli başarılara imza attı. Şirket, yılın ilk dokuz ayında 13,6 milyar lira net satış geliri elde etti. Ayrıca, ASELSAN’ın yurt içi ve yurt dışı siparişleri 10,8 milyar doları aştı. Şirket, savunma sanayiindeki liderliğini sürdürmek için yeni teknolojiler ve çözümler geliştirmeye devam ediyor.

Türkiye’nin Hava Savunma Sistemleri Neler?

ASELSAN tarafından üretimi yapılan hava savunma sistemleri ve bu sistemlerin özellikleri şöyle özetlenebilir:

HİSAR-A: Alçak irtifa hava savunma füze sistemi. Zırhlı mekanize birlikler ile hareket edebilen, otonom ve dik atım kabiliyetine sahip bir sistem. Menzili 15+ km, irtifası 8+ km.

HİSAR-O: Orta irtifa hava savunma füze sistemi. Mercedes-Benz Zetros şasisine monte edilmiş dikey bir lançerden oluşan, RF güdümlü veya IIR güdümlü versiyonları bulunan bir sistem. Menzili 25+ km (RF güdümlü versiyon: 35+ km), irtifası 15 km, Mach hızı 2.

HİSAR-U (SİPER): Uzun irtifa ve uzun menzilli hava ve füze savunma sistemi. Gemi ve kara konuşlu olarak kullanılması planlanan, çift darbeli motora, aktif radar arayıcı (RF) başlığa, kızılötesi görüntüleyici arayıcı başlık (IIR) ile terminal güdüm yeteneğine sahip bir sistem. Menzili 100+ km.

SUNGUR: Kısa menzilli hava savunma füze sistemi. Tek er tarafından kullanılabilen, farklı platform entegrasyonlarına uyumlu bir sistem. Menzili 8 km, irtifası 4 km.

KORKUT: Alçak irtifa hava savunma topçu sistemi. Hareketli unsurlar ile mekanize birliklerin hava savunmasını sağlayan, 35 mm parçacıklı mühimmat atabilen, FNSS ACV-30 aracı şasisine monte edilmiş bir sistem. Menzili 4-10 km.

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.