Lockheed Martin ve Roketsan, F-35 için SOM-J füzesi geliştirmeye devam ediyor

Lockheed Martin ile Roketsan, F-35 programının Türkiye ayağı kapsamında Seyir Füzesi SOM-J geliştirme sürecini tamamlamak amacıyla yeni bir anlaşma imzaladı.

Roketsan SOM

Lockheed Martin (NYSE: LMT) ile Roketsan, F-35 programının Türkiye ayağı kapsamında Seyir Füzesi-Müşterek Taarruz Uçağı (Stand Off Missile-Joint Strike Fighter, SOM-J) seyir füzesinin geliştirme sürecini tamamlamak amacıyla yeni bir anlaşma imzaladı.

SOM-J; karadan havaya füze mevzileri, korumasız bir şekilde karada mevzilenmiş uçaklar, stratejik hedefler, komuta ve kontrol merkezleri ve savaş gemileri gibi yüksek öneme sahip ve yoğun bir şekilde korunan kara ve deniz hedeflerine karşı kullanılmak üzere tasarlanmış orta menzilli bir havadan karaya seyir füzesidir. Füze, gerekli operasyonel esnekliği sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. 350 pound (yaklaşık 158,7 kg) ağırlığında yüksek patlayıcılı-parçacık etkili/yarı zırh delici tek bir savaş başlığı taşıyacak olan SOM-J, 100 deniz milinden fazla menzile sahip olacaktır.

İki firma SOM-J’nin geliştirilmesine yönelik ortak çalışmalarını ilk kez 2014 yılının Ağustos ayında duyurmuşlardı. Lockheed Martin ve Roketsan ekibi SOM-J’yi hem F-35’in iç istasyonlarındahem de bazı savaş uçaklarının dış istasyonlarında akıllı silahlar için kullanılmak üzere birlikte geliştirip üretecekler. Anlaşma kapsamında firmalar nihai ürün geliştirme, entegrasyon ve test desteği konularında iş birliği yapacak ve kalifikasyon süreci 2018 yılının başlarında gerçekleştirilecek.

http://www.roketsan.com.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.