Milli haberleşme uydusu Türksat 6A, Temmuz ayında ABD Florida eyaletinde yer alan SpaceX tesislerinden uzaya fırlatılmak üzere dünyanın en büyük uçağı Antonov'a yüklendi.

Plan-S, uzay teknolojileri alanında önemli bir başarıya daha imza atmaya hazırlanıyor, geliştirilen dört adet yeni Connecta uydusunun aynı anda uzaya gönderilmesi planlanıyor.

TÜRKSAT-6A projesinde sona yaklaşıldı. Uydu 8-14 Temmuz 2024 tarhilerinde uzaya fırlatılması planlanıyor.

Üç yer istasyonu ve beş düşük yörünge uydusuyla kapsamlı testler gerçekleştiren Plan-S, ticari bir hizmet başlatmaya hazır olduğunu duyurdu.

ASELSAN, Türksat 6A’ya X-Bant ve Ku-Bant haberleşme görev yükleri entegre etti.

Karel, uydu ve uzay teknolojileri geliştiren Plan-S ile iş birliği yapmak üzere iyi niyet anlaşması imzaladı.

ASELSAN, AKINCI İHA Geniş Bant Uydu Haberleşme Sistemi Projesi kapsamında üretilen Hava Uydu Haberleşme Sistemlerinin teslimatlarını tamamladı.

Sürü İHA, siber güvenlik ve 6G gibi Türkiye için kritik öneme sahip teknolojileri içeren, on üç Ar-Ge projesi için sözleşme imzalandı.

ASPİLSAN, Turkcell ve Türk Telekom ile yerli lityum iyon batarya geliştirilmesi ve kullanılması konusunda iş birliği yaptı.

Türksat 6A yerli haberleşme uydusunun 2023 yılında uzaya fırlatılması hedefleniyor.

Tusaş, Türkiye’de ilk kez üç-boyutlu yazıcılar kullanarak uydu donanımlarına ait yapısal bileşenlerin üretimini gerçekleştirdi.