MİLCEP-K2

Türkiye kriptolu cep telefonu üretebilen 6 NATO ülkesinden biri oldu.

yuzde100yerli.com kapak resmi

TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve üretilen kriptolu cep telefonu ile Türkiye kriptolu cep telefonu üretebilen 6 NATO ülkesinden biri oldu.

Cihazın yeni modeli MİLCEP-K2’yi daha ergonomik ve küçük hale getiren TÜBİTAK mühendisleri, kriptolu chat (sohbet) imkanı sunan cihaza 3G özelliği eklemeyi de hedefliyor.

Devlet kurumlarının haberleşme ve bilgi güvenliğini sağlamak amacıyla faaliyet gösteren TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE), yüksek teknolojili güvenli haberleşme sistemleri geliştiriyor. Bu teknolojilerden biri de günümüzün en popüler mobil kablosuz iletişim cihazlarından biri olan cep telefonlarıyla ilgili. Önemli bilgilerin cep telefonları görüşmelerinde güvenli bir şekilde paylaşılması amacıyla TÜBİTAK BİLGEM UEKAE, donanım ve yazılımı ‘milli’ olan mobil kriptolu GSM cihazı geliştirdi. ‘MİLCEP’ adı verilen cihaz, ses ve verileri şifreleyerek GSM ağı üzerinde uçtan uca güvenli iletişim sağlıyor. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar ve üst düzey askeri yetkililer tarafından kullanılan MİLCEP sayesinde milli gizlilik dereceli bilgiler bu cihaz aracılığıyla paylaşılabiliyor.

http://www.tubitak.gov.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.